GiF uchylił pięć decyzji WIF. Chodzi o prowadzenie aptek
GIF uchylił pięć decyzji WIF w przedmiocie cofnięcia zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej aptek ogólnodostępnych i umorzył postępowania pierwszej instancji w całości.

- Śląski WIF wydał pięć decyzji o cofnięciu udzielonych spółce zezwoleń na prowadzenie aptek ogólnodostępnych
- Uznał, że w spółce jawnej prowadzącej apteki doszło do zmiany struktury własnościowej
- GIF wskazał, że WIF wydając decyzje nie uwzględnił stanu faktycznego aktualnego na dzień ich wydania
W postępowaniach odwoławczych prowadzonych z udziałem Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Główny Inspektor Farmaceutyczny uchylił pięć decyzji w przedmiocie cofnięcia zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej aptek ogólnodostępnych i umorzył postępowania pierwszej instancji w całości - poinformował Rzecznik MŚP w komunikacie.
Rzecznik MŚP interweniuje
Śląski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Katowicach wszczął z urzędu wobec przez przedsiębiorcy postępowanie administracyjne z uwagi na podejrzenie zaprzestania spełniania ustawowego warunku wymaganego do prowadzenia działalności aptek ogólnodostępnych.
WIF ustalił, że w spółce jawnej prowadzącej apteki doszło do zmiany struktury własnościowej. Do grona wspólników tej spółki przystąpiła spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która w świetle przepisów ustawy Prawo farmaceutyczne, obowiązujących od 25 czerwca 2017 r. nie mogła być adresatem zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej. Ustalenia te legły u podstaw pięciu decyzji o cofnięciu udzielonych spółce zezwoleń na prowadzenie aptek ogólnodostępnych.
Działając na wniosek przedsiębiorcy Rzecznik wstąpił do pięciu postępowań odwoławczych. Wskazując w pismach interwencyjnych na brak podstaw do wydania decyzji w przedmiocie cofnięcia zezwoleń Rzecznik wniósł o uchylenie zaskarżonych decyzji i umorzenie postępowań pierwszej instancji w całości.
Decyzje uchylone, postępowanie umorzone
Główny Inspektor Farmaceutyczny w swoich decyzjach wskazał, że WIF wydając zaskarżone przez przedsiębiorcę decyzje nie uwzględnił stanu faktycznego aktualnego na dzień ich wydania. Zdaniem GIF zmiana w strukturze własnościowej spółki jawnej polegająca na wstąpieniu w charakterze trzeciego wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością stanowiła naruszenie dyspozycji art. 99 ust. 4 pkt 1 i 2 Prawa farmaceutycznego.
Jednakże przed wydaniem decyzji przez WIF spółka z ograniczoną odpowiedzialnością została wykreślona z Rejestru Przedsiębiorców jako wspólnik spółki jawnej. W dniu wydawania decyzji przez WIF stan osobowy spółki jawnej był tożsamy ze stanem osobowym tej spółki w dniach udzielania zezwoleń.
GIF stwierdził, że w takiej sytuacji brak jest podstawy materialnoprawnej, która mogłaby stanowić uzasadnienie cofnięcia stronie zezwoleń na prowadzenia aptek ogólnodostępnych. GIF uchyli zaskarżone decyzje w przedmiocie cofnięcia zezwoleń i umorzył postępowania w całości.
Współpraca GIF i Rzecznika MŚP
W sierpniu br. Główny Inspektor Farmaceutyczny i Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców podpisali porozumienie o współpracy.
Celem porozumienia GIF i Rzecznika MSP jest wymiana doświadczeń w zakresie wyzwań związanych z funkcjonowaniem rynku farmaceutycznego.
Czytaj więcej: Współpraca GIF i Rzecznika MSP dla ochrony praw małych i średnich firm na rynku aptecznym
Jednocześnie przy inspektoracie pracuje zespół roboczy, w skład którego weszli przedstawiciele Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Jednym z efektów pracy zespołu były komunikaty GIF i Rzecznika MŚP.
W swojej informacji GIF odniósł się do umów franczyzy na rynku detalicznego obrotu produktami leczniczymi. Ocenił, że nie neguje możliwości i zasadności zawierania umów franczyzowych przez podmioty prowadzące aptekę ogólnodostępną. Działalność taka jest dozwolona pod warunkiem nienaruszenia przepisów określonych w Prawie farmaceutycznym.
Zaś Rzecznik MŚP opublikował raport o wpływie zmian przepisów prawa farmaceutycznego na prowadzenie aptek ogólnodostępnych w świetle wniosków o interwencję kierowanych do Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.
GIF w sprawie umów franczyzy na rynku aptecznym: nie może prowadzić do zależności
Spory pomiędzy właścicielami sieci aptek a inspekcją farmaceutyczną. Raport Rzecznika MSP
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (1)