Fundusz Medyczny. Będą zmiany, bo tego chce prezydent

Autor: LJ • Źródło: Rynek Zdrowia, prezydent.pl, prawo.pl24 listopada 2021 12:01

Prezydent Andrzej Duda oczekuje zmian w ustawie o Funduszu Medycznym. Jest pomysłodawcą tej inicjatywy, która jednak dotąd nie przyniosła realizacji zamierzonych celów.

Andrzej Duda jest pomysłodawcą Funduszu Medycznego. Projekt jest jednak mocno krytykowany. Jest zapowiedź zmian (fot. PAP Bartosz Jankowski)
  • 18 listopada w Belwederze odbyło się VI posiedzenie Rady Funduszu Medycznego
  • 22 listopada zorganizowano posiedzenie członków Zespołu Trójstronnego ds. ochrony zdrowia, na którym omawiano temat Funduszu Medycznego
  • Prezydent oczekuje zmian w funkcjonowaniu ustawy, zwłaszcza dotyczących subfunduszu terapeutyczno-innowacyjnego.

W maju tego roku organizacje zrzeszone w Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej prosiły prezydenta o spotkanie i rozmowę na temat Funduszu Medycznego. Nie doczekały się odpowiedzi.

Atmosfera wokół Funduszu zagęszczała się, padały kolejne zarzuty o brak realizacji celów i wykorzystania przewidzianych środków.

List pacjentów do ministra ws. Funduszu Medycznego

15 listopada br. piętnaście organizacji pacjentów, wspólnie z Federacją Przedsiębiorców Polskich, zwróciło się do Ministra Zdrowia o dokonanie zmian w funkcjonowaniu Funduszu Medycznego.

"Trzeba postawić na profilaktykę, przenieść niewykorzystane środki do NFZ, poprawa przejrzystości, nowelizacja ustawy" - czytamy w liście do ministra.

Organizacje pacjentów i FPP piszą do ministra zdrowia ws. zmiany w Funduszu Medycznym

Apelują o podjęcie zdecydowanych działań naprawczych dotyczących przejrzystości podejmowania decyzji wydatkowania środków publicznych, niezwłoczne przekazanie niewykorzystanych środków w formie dotacji do Narodowego Funduszu Zdrowia oraz nowelizację przepisów.

Tym razem odpowiedź kancelarii prezydenta była szybka. 18 listopada w Belwederze odbyło się VI posiedzenie Rady Funduszu Medycznego z udziałem członków Rady oraz wiceministrów zdrowia: Sławomira Gadomskiego i Macieja Miłkowskiego.

Podczas posiedzenia omówiono stan realizacji działań finansowanych ze środków Funduszu Medycznego oraz możliwe modyfikacje usprawniające procedury. Zaprezentowano również projekt planu finansowego Funduszu na 2022 roku.

Zaś 22 listopada zorganizowano posiedzenie członków Zespołu Trójstronnego ds. ochrony zdrowia. 

22 listopada spotkanie członków Zespołu Trójstronnego. W porządku obrad ustawa o jakości i Fundusz Medyczny

Będą zmiany w ustawie o Funduszu Medycznym

Podczas posiedzenia, jak poinformował serwis prawo.pl, wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski powiedział, że prezydent oczekuje zmian w funkcjonowaniu ustawy, zwłaszcza dotyczących subfunduszu terapeutyczno-innowacyjnego.

Fundusz Medyczny to klapa? "Skorzystał propagandowo tylko prezydent"

To jeden z czterech subfunduszy ustawy, obok infrastruktury strategicznej, modernizacji podmiotów leczniczych i rozwoju profilaktyki.

Podczas posiedzenia miała też paść propozycja, aby z Funduszu Medycznego była finansowana diagnostyka genetyczna i molekularna.

Eksperci oceniają, że nawet jeśli w Polsce są już refundowane leki, słabym ogniwem są badania molekularne, dzięki którym pacjentów można kwalifikować do tego leczenia.

Mówili o tym niedawno m.in. specjaliści z zakresu leczenia raka płuca:

- Jeżeli chodzi o badania molekularne, jesteśmy na tym etapie, na jakim onkologia klatki piersiowej była 30 lat temu. (...) Pacjent, u którego stwierdzamy raka płuca, automatycznie powinien mieć wykonane badanie molekularne. Tyle że w Polsce nie wykonuje się rutynowo badań molekularnych z materiału pooperacyjnego - ocenił prof. Tadeusz Orłowski, kierownik Kliniki Chirurgii w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

- Zła czy niekompletna diagnostyka uniemożliwia dostęp do nowoczesnego leczenia. Mówimy o tzw. leczeniu ukierunkowanym molekularnie czy leczeniu immunokompetentnym, czyli lekami o profilu immunologicznym - dodaje prof. Rodryg Ramlau, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Rak płuca. Tam, gdzie nie ma odpowiedniej diagnostyki, jest archaiczne leczenie

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum