FPP apeluje do ministra zdrowia o wzmocnienie kadr odpowiedzialnych za refundację leków

Autor: oprac. JKB • Źródło: FPP, Rynek Zdrowia24 maja 2022 12:00

Federacja Przedsiębiorców Polskich wystosowała apel do ministra zdrowia. Dotyczy zwiększenia zasobów kadrowych obsługujących wydawanie decyzji o objęciu finansowaniem leków refundowanych.

FPP apeluje do ministra zdrowia o wzmocnienie kadr odpowiedzialnych za refundację leków
FPP apeluje o wzmocnienie instytucji odpowiedzialnych za refundację leków. Fot. AdobeStock
  • FPP przypomina, że 28 kwietnia została opublikowana nowelizacja rozporządzenia MZ w sprawie podziału kwoty środków finansowych w 2022 roku
  • Zgodnie z tą regulacją w obecnym roku wzrost wydatków na refundacje przekroczy 2,8 mld złotych
  • Ze względu na te rekordowe zmiany, FPP apeluje o zapewnienie odpowiednich zasobów niezbędnych do wykorzystania bezprecedensowego zwiększenia wydatków refundacyjnych

FPP apeluje do ministra zdrowia ws. refundacji leków

Jak podkreśla FPP, zwiększenie zasobów kadrowych obsługujących wydawanie decyzji o objęciu finansowaniem leków jest bardzo ważne, aby obywatele mieli skuteczny i bezpieczny dostęp do farmakoterapii.

Przedstawiciele Federacji przypominają, że zgodnie z opublikowaną 28 kwietnia nowelizacją rozporządzenia MZ w sprawie podziału kwoty środków finansowych w 2022 roku, obecny wzrost wydatków na refundację przekroczy 2,8 mld złotych. To rekordowa wartość od czasu wprowadzenia ustawy refundacyjnej w 2012 roku.

- Z uznaniem przyjęliśmy informację o planowanym zwiększeniu wydatków refundacyjnych w tym roku o kwotę ponad 2,8 mld zł. Równocześnie FPP podtrzymuje swoje zastrzeżenia dotyczące zasadności włączenia w całkowity budżet na refundację wydatków z Funduszu Medycznego – zaznaczając tym samym, że tak znaczące zwiększenia planowanych wydatków refundacyjnych stanowi szansę na skokowy wzrost dostępności do skutecznego leczenia dla tysięcy polskich pacjentów - wskazują autorzy pisma.

- Jesteśmy głęboko przekonani, że skuteczne wydatkowanie tych środków wymaga stworzenia odpowiednich warunków, w szczególności zasobów kadrowych oraz innych narzędzi niezbędnych do gospodarnego i celowego wydatkowania środków publicznych – przekonuje Wojciech Wiśniewski, ekspert ds. zdrowia w Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Federacja o zwiększeniu wydatków na zdrowie

Jak podkreślił ekspert FPP, cytowany powyżej, Federacja będzie przyglądać się realizacji wydatków refundacyjnych w tym roku. Wskazał też, że szansa związana ze zwiększeniem całkowitego budżetu na refundację zostanie zrealizowana tylko wtedy, gdy uda się wykorzystać te pieniądze. To z kolei wymaga to skoordynowanych działań MZ, NFZ oraz AOTMiT.

FPP już kilkukrotnie w ostatnim czasie zabierała głos w sprawie konieczności zwiększenia wydatków publicznych na funkcjonowanie instytucji biorących udział w kreowaniu i egzekucji polityki zdrowotnej w Polsce – m.in. przez wsparcie stanowiska strony społecznej Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia w sprawie zwiększenia nakładów na funkcjonowanie NFZ oraz zniesienie limitu finansowania AOTMiT.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum