Farmaceuci szpitalni dołączają do protestu. Wchodzą do Komitetu Strajkowego

Autor: LJ • Źródło: TT, Rynek Zdrowia23 września 2021 14:20

Farmaceuci szpitalni zaapelowali do Krystyny Ptok i Artura Drobniaka o włączenie farmaceutów w skład Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia.

Całkowicie popieramy działania oraz postulaty Komitetu - napisał Michał Steczko, prezes Polskiego Stowarzyszenia Farmaceutów Szpitalnych i Klinicznych (fot. Michał Steczko)
 • Farmaceuci szpitalni chcą być włączeni do Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia
 • Chcą zrównania współczynników pracy farmaceutów z współczynnikami pracy lekarzy
 • Michał Steczko wspólne działania są jedyną słuszną drogą

Michał Steczko, prezes Polskiego Stowarzyszenia Farmaceutów Szpitalnych i Klinicznych, w imieniu zarządu głównego organizacji zaapelował do Krystyny Ptok i Artura Drobniaka o włączenie farmaceutów w skład Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia.

Czytaj więcej: Trzy nowe organizacje dołączyły do protestujących medyków. "Rośniemy w siłę"

Szpitalni farmaceuci - jakie są ich postulaty

"Całkowicie popieramy działania oraz postulaty Komitetu" - napisał prezes Michał Steczko, wymieniając je:

 • znacznie szybszy niż planowany wzrost nakładów na system opieki zdrowotnej w wysokości nie7, a 8 proc. PKB
 • zwiększenie wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia do poziomów średnich w OECD i UE względem średniej krajowej, celem zahamowania emigracji zewnętrznej (zagranicznej) i wewnętrznej (do sektora prywatnego)
 • zwiększenie liczby finansowanych świadczeń dla pacjentów oraz poprawa dostępności pacjenta do świadczeń
 • podwyższenie jakości świadczeń dla pacjentów,
 • zwiększenie liczby pracowników w systemie ochrony zdrowia do poziomu średnich w krajach OECD i UE, szczególnie w sytuacji starzenia się społeczeństwa i zwiększania się zapotrzebowania na usługi zdrowotne.

Szef Stowarzyszenia dodał, że stowarzyszenie dodatkowo postuluje w imieniu farmaceutów:

 • o to, aby specjalizacje zawodowe farmaceutów były finansowane w analogiczny sposób jak specjalizacje lekarskie. Obecnie każdy farmaceuta chcący podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, sami finansują specjalizację
 • o zrównanie współczynników pracy farmaceutów z współczynnikami pracy lekarzy
 • o zmianę przepisów charakteryzujących farmaceutów jako "pracownika wykonującego zawód medyczny wymagający wykształcenia wyższego, odpowiednio ze specjalizacją lub bez specjalizacji".

Steczko: "Wspólne działania jedyną słuszną drogą"

- Powyższy zapis jest naszym zdaniem wielce nieprecyzyjny, a co więcej sprzeczny z obecnymi standardami kształcenia - zauważył w piśmie, odnosząc się do charakterystyki farmaceutów.

"Zdecydowanie chcielibyśmy podkreślić: tak jak wspólne działanie wszystkich zawodów medycznych w codziennej praktyce klinicznej może przynieść wymierne korzyści w leczeniu pacjentów, tak samo wspólne działania wszystkich zawodów medycznych na rzecz poprawy sytuacji w służbie zdrowia są jedyną słuszną drogą" - stwierdził  prezes Steczko.

 - Zawsze uważaliśmy, że środowisko farmaceutów pracujących w szpitalu i w ogóle zawody medyczne, które pracują w szpitalu, powinny pracować razem. To są lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, diagności, farmaceuci. Pracujemy razem, we wspólnych zespołach i dążymy do tego samego - mówił w wywiadzie dla Rynku Zdrowia.

"My od tego strajku nie odłączamy"

- Wyrażamy 100 procentowe poparcie dla protestu i dla działań, które prowadzi komitet strajkowy - dodał.

Czytaj więcej: Farmaceuta szpitalny: chciałbym zdementować komunikat, że odłączamy się od protestu medyków

Podkreślał też, że "wbrew temu, co napisała w jednym z komunikatów Naczelna Izba Aptekarska, że my od tego strajku się odłączamy".

Protest 11 września bez farmaceutów. NRA: nie mamy legitymacji do tak radykalnych działań

Farmaceuci szpitalni do Naczelnej Izby Aptekarskiej: wycofanie się z protestu medyków jest niewłaściwe

Wejście farmaceutów szpitalnych do Komitetu potwierdził Wojciech Szaraniec, szef Porozumienia Rezydentów. 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum