×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Farmaceuci szczepiący na grypę? To nie budzi wątpliwości posłów. Jest sejmowa zgoda

Autor: LJ • Źródło: Rynek Zdrowia14 października 2021 12:15

Zasadne jest, żeby ułatwić szczepienia na grypę, poszerzając krąg ludzi uprawnionych do kwalifikacji o ratowników medycznych i o farmaceutów po odpowiednich przeszkoleniach. To nie budzi wątpliwości - ocenił poseł Zdzisław Wolski.

Farmaceuci szczepiący na grypę? To nie budzi wątpliwości posłów. Jest sejmowa zgoda
Zasadne jest, żeby ułatwić szczepienia na COVID, również na grypę, poszerzając krąg ludzi uprawnionych do kwalifikacji o ratowników medycznych, o farmaceutów - mówi poseł Zdzisław Wolski (fot. LJ)
  • Coraz bliżej jest możliwość wykonywania szczepień przeciwko grypie przez farmaceutów
  • Zarówno farmaceuci, jak i pielęgniarki upominali się o to od samego początku - zauważa poseł Dariusz Klimczak
  • Złożył podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy, Izbie Aptekarskiej i innym środowiskom

13 października w Sejmie wysłuchano sprawozdania Komisji Zdrowia o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy - Prawo farmaceutyczne.

Cześć propozycji legislacyjnych dotyczy rozszerzenia możliwości kwalifikowania do szczepienia i przeprowadzania szczepień ochronnych oraz szczepień przeciwko grypie kolejne grupy zawodowe medyczne, w tym farmaceutów.

Szczepienia przeciw grypie w aptekach. 13 października dyskusja na ten temat w Sejmie

Propozycja zyskała poparcie posłów.

Marek Hok: Mamy ustawę o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Ustawa jest z roku 2008 i mówi o możliwości szczepień wykonywanych nie tylko przez lekarzy, pielęgniarki, położne i ratowników medycznych, ale również przez farmaceutów. Rozszerzacie państwo swoją poprawką, bardzo zasadną zresztą, zapis dotyczący kwalifikacji do tych szczepień przez farmaceutów.

Zdzisław Wolski: Zasadne jest, żeby ułatwić szczepienia na COVID, również na grypę, poszerzając krąg ludzi uprawnionych do kwalifikacji o ratowników medycznych, o farmaceutów po odpowiednich przeszkoleniach. To nie budzi wątpliwości.

Dariusz Klimczak: Kwestia szczepienia przeciwko grypie i rozszerzenie wachlarza szczepień, wachlarza zawodów uprawnionych do kwalifikowania do szczepień przeciwko grypie. Cieszę się, że ten przepis będzie mógł wreszcie mieć szansę wejść w życie.

Ja tylko przypominam, że zarówno farmaceuci, jak i pielęgniarki upominali się o to od samego początku. Stety czy niestety na fali zmian, bardzo radykalnych, których dokonywaliśmy podczas pandemii COVID-u, także rządzący zrozumieli, że zmiany muszą nastąpić również w obszarze szczepienia przeciwko grypie.

Chciałbym podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy, zarówno z rady naukowej, jak i wszystkim tym, którzy współpracują z ogólnopolskim programem, ale także Izbą Aptekarską i innymi środowiskami, które od dawna walczyły o to, żeby zmieniać przepisy, tak aby skuteczniej można było szczepić.

To będzie formalność?

Z uwagi jednak na zgłoszone inne poprawki, Sejm ponownie skierował ten projekt do Komisji Zdrowia w celu przedstawienia sprawozdania.

Pensje ratowników wzrosną o 30 procent od 1 października 2021? Decyzja w rękach posłów

Projekt wrócił więc do sejmu do trzeciego czytania. Najwyraźniej jednak kwestia rozszerzenia możliwości szczepień przeciwko grypie na kolejne grupy specjalistów medycznych, w tym farmaceutów, jest formalnością.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum