Farmaceuci będą szczepić na grypę? Krajewska: prace na zaawansowanym etapie
Przygotowanie rozwiązań pozwalających na wykonywanie szczepień przeciwko grypie przez farmaceutów jest w tej chwili na zaawansowanym etapie. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że taka możliwość ma szansę pojawić się jeszcze w tym sezonie - przypomniała Ewa Krajewska.

- Ustawa o zawodzie farmaceuty wprowadziła opiekę farmaceutyczną, będącą świadczeniem zdrowotnym realizowanym w aptece
- Opieka farmaceutyczna czyni z farmaceuty brakujące ogniwo na linii: lekarz/ pielęgniarka – pacjent
- Kwestia wykonywania szczepień przeciwko grypie przez tę grupę zawodową, jest w tej chwili na zaawansowanym etapie
Farmaceuci będą szczepić na grypę? Ewa Krajewska: prace na zaawansowanym etapie
- Jesteśmy w początkowej fazie IV fali pandemii Covid-19 i w trakcie sezonu grypowego. To szczególnie trudny czas dla systemu ochrony zdrowia, tak nadwerężonego przez ostatnie 2 lata - mówiła Ewa Krajewska, Główny Inspektor Farmaceutyczny podczas tegorocznego Flu Forum (23 września).
Warunki pandemiczne wymusiły ekstraordynaryjny tryb działań w wielu obszarach funkcjonowania państwa. Systemy ochrony zdrowia krajów całego świata – w sposób naturalny najbardziej zaangażowane w walkę z pandemią i przeciwdziałanie jej skutkom – mierzyły się z kryzysem na nieznaną dotychczas skalę.
Wykorzystać potencjał farmaceutów
- Z drugiej strony pandemia pokazała nam, że w sytuacji pełnej mobilizacji ograniczenia można przekuć w możliwości. Tak się stało w obszarze szczególnie bliskim mojemu sercu i kompetencjom zarazem – obszarze potencjału zawodowego farmaceutów - mówiła minister.
Uchwalona w tym roku Ustawa o zawodzie farmaceuty wprowadziła rzecz innowacyjną – opiekę farmaceutyczną, będącą świadczeniem zdrowotnym realizowanym w aptece.
- Dzisiaj farmaceuci szczepią przeciw Covid-19, a rozwiązanie pozwalające na wykonywanie szczepień przeciwko grypie przez tę grupę zawodową, jest w tej chwili na zaawansowanym etapie. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że taka możliwość ma szansę pojawić się jeszcze w tym sezonie - przypomniała.
Założeniem programu szczepień przeciwko Covid-19 w aptekach było wykorzystanie potencjału, wiedzy i doświadczenia aptekarzy, którzy mają w ten sposób wesprzeć system opieki zdrowotnej w walce z pandemią.
- Włączenie farmaceutów do systemu organizacji szczepień to wielki i ważny krok nie tylko ku stopniowemu zwiększaniu kwalifikacji farmaceutów – należy stwierdzić, że z całą pewnością szczepienia w aptekach zwiększyły dostępność szczepień i dalej będą zwiększać - co w dłuższej perspektywie czasowej przyniesie większy wskaźnik wyszczepialności w społeczeństwie - ocenia GIF.
Opieka farmaceutyczna czyni z farmaceuty brakujące ogniwo na linii: lekarz/ pielęgniarka – pacjent, szczególnie potrzebne w sytuacji obciążenia systemu podstawowej opieki zdrowotnej.
Farmaceuci odciążają system opieki zdrowotnej
Jak dodała minister, atutem farmaceutów jest duża dostępność (vs przedstawiciele innych zawodów medycznych) i specjalistyczne wykształcenie. W czasie pandemii Covid-19, nawet w jej szczytowych momentach, farmaceuci ani na chwilę nie odeszli od pacjentów, nie przerwali swojej pracy, mając stały bezpośredni kontakt z pacjentami.
- Wierzę, że dostrzeżenie potencjału zawodowego farmaceutów, których zawód jest w swej istocie zawodem medycznym i zawodem zaufania publicznego, to krok w stronę odciążenia systemu opieki zdrowotnej w Polsce - dodała.
Eksperci apelują: szczepienia na grypę i COVID-19 podczas jednej wizyty
Pielęgniarki i farmaceuci powinni szczepić przeciw grypie. Eksperci nie mają wątpliwości
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (2)