×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Farmaceuci będą szczepić na grypę? Krajewska: prace na zaawansowanym etapie

Autor: LJ • Źródło: Rynek Zdrowia24 września 2021 11:00

Przygotowanie rozwiązań pozwalających na wykonywanie szczepień przeciwko grypie przez farmaceutów jest w tej chwili na zaawansowanym etapie. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że taka możliwość ma szansę pojawić się jeszcze w tym sezonie - przypomniała Ewa Krajewska.

Farmaceuci będą szczepić na grypę? Krajewska: prace na zaawansowanym etapie
Opieka farmaceutyczna czyni z farmaceuty brakujące ogniwo na linii: lekarz/ pielęgniarka – pacjent - uważa Ewa Krajewska, Główny Inspektor Farmaceutyczny (fot. Luiza Jakubiak)
  • Ustawa o zawodzie farmaceuty wprowadziła opiekę farmaceutyczną, będącą świadczeniem zdrowotnym realizowanym w aptece
  • Opieka farmaceutyczna czyni z farmaceuty brakujące ogniwo na linii: lekarz/ pielęgniarka – pacjent
  • Kwestia wykonywania szczepień przeciwko grypie przez tę grupę zawodową, jest w tej chwili na zaawansowanym etapie

Farmaceuci będą szczepić na grypę? Ewa Krajewska: prace na zaawansowanym etapie

- Jesteśmy w początkowej fazie IV fali pandemii Covid-19 i w trakcie sezonu grypowego. To szczególnie trudny czas dla systemu ochrony zdrowia, tak nadwerężonego przez ostatnie 2 lata - mówiła Ewa Krajewska, Główny Inspektor Farmaceutyczny podczas tegorocznego Flu Forum (23 września).

Warunki pandemiczne wymusiły ekstraordynaryjny tryb działań w wielu obszarach funkcjonowania państwa. Systemy ochrony zdrowia krajów całego świata – w sposób naturalny najbardziej zaangażowane w walkę z pandemią i przeciwdziałanie jej skutkom – mierzyły się z kryzysem na nieznaną dotychczas skalę.

Wykorzystać potencjał farmaceutów

- Z drugiej strony pandemia pokazała nam, że w sytuacji pełnej mobilizacji ograniczenia można przekuć w możliwości. Tak się stało w obszarze szczególnie bliskim mojemu sercu i kompetencjom zarazem – obszarze potencjału zawodowego farmaceutów - mówiła minister.

Uchwalona w tym roku Ustawa o zawodzie farmaceuty wprowadziła rzecz innowacyjną – opiekę farmaceutyczną, będącą świadczeniem zdrowotnym realizowanym w aptece.

- Dzisiaj farmaceuci szczepią przeciw Covid-19, a rozwiązanie pozwalające na wykonywanie szczepień przeciwko grypie przez tę grupę zawodową, jest w tej chwili na zaawansowanym etapie. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że taka możliwość ma szansę pojawić się jeszcze w tym sezonie - przypomniała.

Założeniem programu szczepień przeciwko Covid-19 w aptekach było wykorzystanie potencjału, wiedzy i doświadczenia aptekarzy, którzy mają w ten sposób wesprzeć system opieki zdrowotnej w walce z pandemią.

- Włączenie farmaceutów do systemu organizacji szczepień to wielki i ważny krok nie tylko ku stopniowemu zwiększaniu kwalifikacji farmaceutów – należy stwierdzić, że z całą pewnością szczepienia w aptekach zwiększyły dostępność szczepień i dalej będą zwiększać - co w dłuższej perspektywie czasowej przyniesie większy wskaźnik wyszczepialności w społeczeństwie - ocenia GIF.

Opieka farmaceutyczna czyni z farmaceuty brakujące ogniwo na linii: lekarz/ pielęgniarka – pacjent, szczególnie potrzebne w sytuacji obciążenia systemu podstawowej opieki zdrowotnej.

Farmaceuci odciążają system opieki zdrowotnej

Jak dodała minister, atutem farmaceutów jest duża dostępność (vs przedstawiciele innych zawodów medycznych) i specjalistyczne wykształcenie. W czasie pandemii Covid-19, nawet w jej szczytowych momentach, farmaceuci ani na chwilę nie odeszli od pacjentów, nie przerwali swojej pracy, mając stały bezpośredni kontakt z pacjentami.

- Wierzę, że dostrzeżenie potencjału zawodowego farmaceutów, których zawód jest w swej istocie zawodem medycznym i zawodem zaufania publicznego, to krok w stronę odciążenia systemu opieki zdrowotnej w Polsce - dodała.

Eksperci apelują: szczepienia na grypę i COVID-19 podczas jednej wizyty

Pielęgniarki i farmaceuci powinni szczepić przeciw grypie. Eksperci nie mają wątpliwości

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum