DOZ odchodzi z PharmaNET-u. "Chcemy bardziej aktywnie wziąć udział w debacie publicznej"

Autor: oprac. LJ • Źródło: DOZ06 października 2022 14:57

DOZ S.A., spółka współpracująca z DOZ Aptekami dbam o zdrowie, przestaje być członkiem Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET.

DOZ odchodzi z PharmaNET-u. "Chcemy bardziej aktywnie wziąć udział w debacie publicznej"
DOZ przestaje być członkiem ZPA PharmaNET Fot. ShutterStock
  • Spółka DOZ S.A. przestaje być członkiem Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET
  • W strukturze organizacji pozostaje tylko do końca października br.
  • Jednocześnie rezygnację z funkcji członka zarządu PharmaNET złożyła Bożena Szymańska, doradca zarządu DOZ S.A

"Będziemy rozmawiać o modelu prowadzenia aptek"

"Od lat byliśmy zaangażowani w sprawy rynku aptecznego poprzez członkostwo w PharmaNecie i współdziałanie z jego zarządem, którego członkiem była Bożena Szymańska, doradca zarządu DOZ S.A." - napisano w oświadczeniu spółki.

"Przyszedł jednak czas, w którym uznaliśmy, że chcemy inaczej niż dotąd, bezpośrednio i bardziej aktywnie wziąć udział w debacie publicznej dotyczącej bezpieczeństwa lekowego, rynku aptek i sytuacji farmaceutów. Stoimy na stanowisku, że fundamentem naszej misji jest patrzenie na rolę aptek jako istotnego elementu systemu opieki zdrowotnej w Polsce oraz wsparcie państwa w wypełnianiu jego konstytucyjnego obowiązku, jakim jest dbanie o zdrowie publiczne, w tym zaopatrzenie Polaków w leki" - czytamy.

Jak podkreślono, zamiarem spółki jest systematyczne zabieganie o wzmacnianie kondycji polskich aptek poprzez tworzenie warunków dla ich godnego funkcjonowania. "Bo nie ulega wątpliwościom, że aby pacjent miał dostęp do leków, muszą istnieć silne ekonomicznie, dobrze zaopatrzone apteki, w których pracują spełnieni zawodowo farmaceuci oraz technicy farmaceutyczni" - napisano.

"Dziś sytuacja ekonomiczna aptek jest trudna – system marż sprawia, że kondycja części z nich jest słaba, a to wpływa na ich poziom zaopatrzenia i dostępność leków. (...) Problemów polskiego rynku aptecznego jest więcej. DOZ S.A. chce podchodzić do nich konstruktywnie, w dialogu zarówno z instytucjami państwowymi, samorządowymi, jak i innymi uczestnikami rynku. Mamy poczucie, że tylko poszukiwanie rozwiązań, w dialogu ze wszystkimi podmiotami i pacjentami, jest drogą, która pozwoli zapewnić pacjentom bezpieczeństwo lekowe.

- Będziemy rozmawiać o modelu prowadzenia aptek oraz dostępności leków poprzez zmiany w ustawie refundacyjnej, ale także o zakresie usług farmaceutycznych. Aby wesprzeć realizację opieki farmaceutycznej, w tym przeglądy lekowe, będziemy zachęcać do udrożnienia komunikacji między farmaceutami i pacjentami - deklaruje DOZ.

DOZ S.A. to spółka współpracująca z DOZ Aptekami dbam o zdrowie, zatrudnia ponad 5 tys. pracowników.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum