Dostęp do recept na niektóre leki zostanie ograniczony. W Ministerstwie Zdrowia trwają prace
Ministerstwo Zdrowia ograniczy dostęp do recept na niektóre leki. To odpowiedź resortu na narastający problem z uzależnieniem od leków z grupy benzodiazepin. Minister zdrowia w ubiegłym tygodniu zapowiedział wprowadzenie zmian w tym zakresie.

- Eksperci podkreślają, że benzodiazepiny są przez Polaków nadużywane, co prowadzi do szeregu niebezpiecznych skutków ubocznych
- Minister zdrowia Adam Niedzielski na ostatniej konferencji prasowej był pytany o problem uzależnień od leków z grupy benzodiazepin
- Szef resortu zdrowia zapewnił, że problem ten został zauważony przez Ministerstwo Zdrowia
- - Dlatego będziemy wprowadzali zmiany regulacyjne. W tej chwili nad nimi pracujemy – podał minister zdrowia
Ministerstwo Zdrowia chce ograniczyć dostęp do recept na niektóre leki. Będą zmiany
Minister zdrowia Adam Niedzielski w trakcie konferencji prasowej 24 listopada w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie był pytany m.in. o problem nadużywania przez pacjentów leków z grupy benzodiazepin.
Portal.abczdrowie.pl przypomina, że lekarze i farmaceuci wielokrotnie alarmowali, że są to leki uzależniające, które mają wiele skutków ubocznych.
- Zauważamy problem. Nasze analizy wskazują, że możliwość wystawienia recept na te leki przez niespecjalistów na poziomie POZ (podstawowej opieki zdorowtnej, czyli przychodni - przyp. red.), także w wyniku teleporady – generuje nadużycia, są takie sygnały. Dlatego będziemy wprowadzali zmiany regulacyjne. W tej chwili nad nimi pracujemy – powiedział minister zdrowia.
Od 1 stycznia wchodzi nowy obowiązek w ZUS
Przepisywanie benzodiazepin w uzasadnionych wypadkach
Jak przypomina portal.abczdrowie.pl, benzodiazepiny to leki o działaniu przeciwlękowym, nasennym, relaksacyjnym czy uspokajającym. W Polsce dostępnych jest kilkadziesiąt środków z tej grupy (BDZ), wśród nich można wyróżnić:
- diazepam,
- lorazepam,
- medazepam,
- bromazepam.
Według specjalisty dra n. med. Leszka Borkowskiego (farmakologa klinicznego ze szpitala Wolskiego w Warszawie), cytowanego przez portal.abczdrowie.pl, tak silne leki nasenne powinny być przepisywane jedynie w uzasadnionych klinicznie przypadkach. Powodują bowiem wiele szkodliwych skutków ubocznych.
- Przykładowo długotrwałe stosowanie benzodiazepin i nagłe ich odstawienie może spowodować bezsenność, stany lękowe, nudności czy zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego – wymienił dr Borkowski dla WP abcZdrowie.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (19)