Darmowe testy w aptekach dla każdego. Jakie zasady?

Autor: PW • Źródło: Rynek Zdrowia21 stycznia 2022 13:46

Piąta fala koronawirusa będzie przebiegała ze znacznie większą liczbą zakażeń, dlatego uruchomione zostanie powszechne testowanie w aptekach - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Od 27 stycznia w aptekach mają być wykonywane testy antygenowe, ale nie we wszystkich.

Darmowe testy w aptekach dla każdego. Jakie zasady?
Testy antygenowe będą wykonywane także w aptelach. Będą powszechnie dostępne. Fot. Shutterstock
  • Ministerstwo Zdrowia uruchomi powszechne wykonywanie testów antygenowych w aptekach, umożliwiających szybkie badanie w kierunku wykrywania zakażenia koronawirusem
  • Testy antygenowe pod kątem COVID-19 w aptekach będą darmowe, opłacone przez NFZ, bez skierowania. Mają być dostępne od 27 stycznia
  • Jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, testowi w aptece będzie mógł się poddać każdy, wypełniając wcześniej - w domu, bądź w aptece - odpowiedni formularz
  • Obecnie wymagane standardy do testów antygenowych spełniają te apteki, które prowadzą szczepienia przeciw grypie, a jest ich w tej chwili ponad 1000 - mówił Niedzielski

Darmowe testy antygenowe będą wykonywane w aptekach od 27 stycznia

Jak mówił minister zdrowia  Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej w piątek (21 stycznia) piąta fala COVID-19 będzie miała nieco odmienną specyfiką, od fal z którymi wcześniej mieliśmy do czynienia. Ze względu na znacznie większą zakaźność wairantu Omikron koronawirusa znacznie więcej osób zostanie zakażonych

- To nie oznacza, że te osoby będą chorowały bądź te przebiegi będą miały ciężki charakter - zastrzegł minister. Od razu jednak dodał, że ze względu na dużą zakaźność Omikrona konieczne jest powszechne wykonywanie testów w kierunku koronawirusa "żeby bardzo szybko identyfikować ryzyko ewentualnego zakażenia dla bliskich".

- Dlatego uruchamiamy powszechne testowanie w aptekach. Każdy kto jest zainteresowany, wypełniając formularz, bądź w domu, bądź na miejscu w aptece, będzie mógł poddać się testowi i bardzo szybko zidentyfikować testem antygenowym czy jest zakażony czy nie - przekazał minister Niedzielski.

Nowa forma testowania, testy antygenowe przy pomocy których farmaceuci będą prowadzić powszechne badania w kierunku wykrywania koronawirusa, będzie dostępna aptekach od 27 stycznia. Testy antygenowe pod kątem COVID-19 w aptekach będą darmowe, opłacone przez NFZ, bez skierowania.

Szybkie testy antygenowe - w których aptekach?

Jak wyjaśnił testy, będą przeprowadzone w aptekach, które są odpowiednio przygotowane, czyli mają wydzielone pomieszczenia dla zachowania standardów bezpieczeństwa. 

Niedzielski wyjaśnił, że testy antygenowe będą wykonywane w aptekach, które spełniają standardy. - Obecnie wymagane standardy spełniają te apteki, które prowadzą szczepienia, a jest ich w tej chwili ponad 1000. To są potencjalni kandydaci do przeprowadzania tego testowania - przekazał Niedzielski.

Powiedział, że decydując się na testowanie w aptekach w związku z ogromną zakaźnością wariantu Omikron, w Polsce powielamy te schematy, które dobrze funkcjonują w innych krajach i są sprawdzone. - Być może będzie wprowadzony jakiś okres przejściowy, w którym farmaceuci będą musieli się zorganizować - zaznaczył minister.

Powiedział, że właśnie pomieszczenia, które zostały wyodrębnione w aptekach w celu wykonywania szczepień "spełniają te potrzeby, które są związane z testowaniem".

Jeżeli będzie poczucie niepełnego komfortu, to można zorganizować testowanie w określonych godzinach w aptekach, tak żeby nie było mieszania ruchu. Są też takie apteki, które mogą mieć oddzielne wejścia. To jest kwestia organizacjo na indywidualnym poziomie apteki - doprecyzował Niedzielski.

W aptekach będą wykonywane wyłącznie testy antygenowe.

Testy PCR nie dla aptek

W ostatnich dniach przeciwko przyznaniu farmaceutom prawa do wykonywania badań diagnostycznych w aptekach protestowało środowisko diagnostów laboratoryjnych.

Prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska spotkała się i rozmawiała w tej sprawie z wiceministrami zdrowia Piotrem Bromberem oraz Maciejem Miłkowskim. KRDL opublikowała też stanowisko, w którym podkreśliła, że „nie ma i nie będzie zgody KIDL na wyprowadzanie badań laboratoryjnych” do aptek.

Rada uznała, że pomysł powierzenia farmaceutom samodzielnego wykonywania badań laboratoryjnych poza laboratorium, w tym ewentualne wykonywanie testów pcr w kierunku koronawirusa lub pobieranie materiału do badań jest „nieakceptowalny ponieważ ta grupa zawodowa nie posiada kwalifikacji i kompetencji do ich samodzielnego wykonywania w świetle ustawy o diagnostyce laboratoryjnej”.

Zakomunikowana dzisiaj decyzja Ministerstwa Zdrowia dowodzi, że ministerstwo wycofało się z wykonywani w aptekach badań RT-PCR, czyli na koronawirusa. Zgodnie z nowym projektem farmaceuci mają możliwość wykonywania tylko testów antygenowych w kierunku COVID-19.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum