×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Darmowe leki dla dwóch nowych grup być może już od września 2023

Autorzy: PAP; oprac. JPP • Źródło: PAP28 maja 2023 21:26Aktualizacja: 29 maja 2023 08:16

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiada rozszerzenie programu darmowych leków o dzieci oraz osoby od 65 roku życia. Program wejdzie najpóźniej od początku 2024 r. -  Rozważamy też scenariusz od września 2023 r. Jesteśmy po analizie, która pokazuje, że jesteśmy jeszcze w stanie kosztowo w tym roku zmieścić te leki - powiedział.

Darmowe leki dla dwóch nowych grup być może już od września 2023
Darmowe leki dla dwóch nowych grup być może już od września 2023 Fot. AdobeStock

 

Darmowe leki dla dwóch nowych grup być może już od września 2023

Minister zdrowia Adam Niedzielski był pytany w niedzielę w Polsat News, od kiedy program darmowych leków będzie rozszerzony o osoby w wieku 65+ oraz o dzieci i młodzieży do 18 lat. Obecnie program adresowany jest do osób w wieku 75+.

- Cały czas jesteśmy w fazie podejmowania decyzji, najpóźniej na pewno to jest od początku roku 2024, ale rozważamy scenariusz, żeby wprowadzić to o kwartał wcześniej, czyli od końca września, czy od września 2023 roku - poinformował minister zdrowia.

Dopytywany, skąd pośpiech, minister odpowiedział: - Przed wszystkim chcemy poszerzyć listę (...). Chcemy przyspieszyć, bo jesteśmy po takiej analizie kosztowej, która pokazuje, że jesteśmy jeszcze w stanie kosztowo w tym roku zmieścić te leki.

- W tej chwili w refundacji mamy około 4 tys. leków (...) a w programie 75+ do tej pory darmowych leków było ok. 2 tys.  - poinformował Niedzielski.

Dopytywany o ile ta lista będzie poszerzona podał, że "Szacunki, które robimy, robimy w takiej konwencji, żeby to była pełna lista leków refundowanych, czyli 4100 pozycji w tej chwili, żeby wszystkie te leki zostały wciągnięte do programu".

Szef MZ wskazał, że warunkiem wprowadzenia leku na listę refundowanych, jest bardzo dokładna analiza efektywności jego zastosowania z punktu widzenia zdrowia publicznego, czyli czy nakłady ponoszone przez państwo są współmierne do efektów klinicznych. - Dopiero po tej weryfikacji, możemy zaangażować publiczne pieniądze w refundację - powiedział Niedzielski.

Mówiąc o programie darmowych leków minister zaznaczył, że "nie mówimy o tych lekach, które są po prostu dostępne w aptece". - Z puli leków na receptę mamy leki refundowane - wyjaśnił.

Minister pytany był też, dlaczego lista uprawnionych do darmowych leków ma być rozszerzona właśnie o dzieci.

- Szczerze mówiąc zastanawialiśmy się na tym, do których grup kierować przede wszystkim tę interwencję pomocową państwa, bo trzeba sobie bardzo otwarcie powiedzieć, że to jest pomoc państwa. I z jednej strony mamy seniorów, którzy mają duże obciążenie kosztowe - to jest zjawisko wielochorobowości i wielu chorób przewlekłych, które wymagają płacenia. No, więc naturalnym było wsparcie tej grupy, która najczęściej korzysta. Z drugiej strony, jeżeli mówimy o juniorach, o dzieciach, to uzasadnienie zdrowotne jest bardzo proste: chcemy, żeby wszystkie dzieci, niezależnie od zasobności ich rodziców, miały dostęp do technologii lekowych, które są zweryfikowane (...)  - podkreślił.

Wprowadzenie bezpłatnych leków dla osób 65+ oraz dzieci i młodzieży do 18. roku życia zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w połowie maja podczas konwencji "Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze