Cztery lata polskiego systemu weryfikacji leków. Ile alertów wygenerował w 2022 roku?
W lutym 2023 roku polski system weryfikacji autentyczności leków PLMVS obchodził czwartą rocznicę uruchomienia. Jak obchodzono czterolecie i jaki wyglądała praca systemu w 2022 roku?

- Europejski System Weryfikacji Autentyczności Leków działa od lutego 2019 roku i umożliwia weryfikowanie każdego opakowania leku na receptę m.in. w Polsce
- Według danych Krajowej Organizacji Weryfikacji Autentyczności Leków (KOWAL), do systemu PLMVS od jego uruchomienia zostało załadowanych ponad 3 miliardy opakowań
- Z okazji czwartej rocznicy uruchomienia systemu weryfikacji leków, organizacja EMVO - zorganizowała w Europarlamencie pierwsze Forum EMVS
System wykorzystuje dwuwymiarowe kody
Europejski System Weryfikacji Autentyczności Leków działa od lutego 2019 roku i umożliwia weryfikowanie każdego opakowania leku na receptę m.in. w Polsce.
System wykorzystuje dwuwymiarowe kody 2D, które umieszczone są na opakowaniach leków. Dzięki nim można szybko i skutecznie weryfikować autentyczność każdego leku.
Podczas pierwszego Forum EMVS w Europarlamencie zostały przedstawione i omówione dotychczasowe doświadczenia, przyszłe wyzwania stojące przed europejskim systemem, perspektywa krajowych organów nadzorujących działanie systemu weryfikacji, globalne trendy w przeciwdziałaniu fałszowaniu leków oraz dołączenie Włoch i Grecji do krajów uczestniczących w projekcie.
W konferencji wzięła udział Prezes Fundacji KOWAL, Iwona McManus: według danych Krajowej Organizacji Weryfikacji Autentyczności Leków (KOWAL), do systemu PLMVS od jego uruchomienia zostało załadowanych ponad 3 miliardy opakowań.
Średnio w ostatnim roku przeprowadzono 34,5 miliona transakcji oraz 14,5 miliona wydań z systemu. Tak duży przepływ danych jest możliwy dzięki stabilnemu działaniu systemu oraz przeprowadzaniu regularnych aktualizacji, które mają na celu dbanie o bezpieczeństwo pacjentów.
Błędne odczyty skanerów i alerty
Jednym z zadań Fundacji KOWAL jest zapobieganie pojawianiu się alertów technicznych związanych z błędnymi odczytami skanerów. Według danych KOWAL średni poziom alertów w całym roku 2022 wyniósł jedynie 0,037 proc. i jest to najniższy wynik wśród największych europejskich krajów podłączonych do EMVS.
Dane z początku 2022 i 2023 roku pokazują, że system PLMVS staje się coraz bardziej efektywny. W pierwszym tygodniu 2022 roku poziom alertów wyniósł 0,041 proc., podczas gdy w pierwszym tygodniu 2023 roku spadł do 0,026 proc. To bardzo dobra wiadomość dla branży farmaceutycznej i dla całego systemu ochrony zdrowia w Polsce.
Według danych z 2022 roku aż 40 proc. alertów było spowodowanych problemami technicznymi. Dlatego Fundacja KOWAL nieustannie współpracuje z farmaceutami oraz dostawcami IT, aby z każdym kolejnym rokiem działalności takich problemów było coraz mniej. Jednym z zadań statutowych Fundacji jest wsparcie użytkowników systemu oraz monitorowanie poprawności działania PLMVS.
Jesienią 2022 roku zostały wymienione także dwuletnie certyfikaty dostępowe, co pozwala na utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa i efektywności systemu. Aby ułatwić użytkownikom zgłaszanie alertów w 2022 roku, KOWAL brał udział w pilotażu EAMS, czyli narzędzia, które ma ułatwić analizę przyczyn pojawienia się alertu na poziomie aptek, szpitali oraz hurtowni.
Przed systemem kolejne lata działalności, a przed Fundacją – kolejne wyzwania. Jak zmiany w branży farmaceutycznej, nowe wymogi oraz rozwój technologii wpłyną na PLMVS? Zobaczymy już wkrótce.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (1)