×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Cztery lata polskiego systemu weryfikacji leków. Ile alertów wygenerował w 2022 roku?

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat. prasowe27 marca 2023 11:10

W lutym 2023 roku polski system weryfikacji autentyczności leków PLMVS obchodził czwartą rocznicę uruchomienia. Jak obchodzono czterolecie i jaki wyglądała praca systemu w 2022 roku?

Cztery lata polskiego systemu weryfikacji leków. Ile alertów wygenerował w 2022 roku?
PLMVS działa już ponad cztery lata. Fot. Adobestock
  • Europejski System Weryfikacji Autentyczności Leków działa od lutego 2019 roku i umożliwia weryfikowanie każdego opakowania leku na receptę m.in. w Polsce
  • Według danych Krajowej Organizacji Weryfikacji Autentyczności Leków (KOWAL), do systemu PLMVS od jego uruchomienia zostało załadowanych ponad 3 miliardy opakowań
  • Z okazji czwartej rocznicy uruchomienia systemu weryfikacji leków, organizacja EMVO -  zorganizowała w Europarlamencie pierwsze Forum EMVS

System wykorzystuje dwuwymiarowe kody

Europejski System Weryfikacji Autentyczności Leków działa od lutego 2019 roku i umożliwia weryfikowanie każdego opakowania leku na receptę m.in. w Polsce.

System wykorzystuje dwuwymiarowe kody 2D, które umieszczone są na opakowaniach leków. Dzięki nim można szybko i skutecznie weryfikować autentyczność każdego leku.

Podczas pierwszego Forum EMVS w Europarlamencie zostały przedstawione i omówione dotychczasowe doświadczenia, przyszłe wyzwania stojące przed europejskim systemem, perspektywa krajowych organów nadzorujących działanie systemu weryfikacji, globalne trendy w przeciwdziałaniu fałszowaniu leków oraz dołączenie Włoch i Grecji do krajów uczestniczących w projekcie.

W konferencji wzięła udział Prezes Fundacji KOWAL, Iwona McManus: według danych Krajowej Organizacji Weryfikacji Autentyczności Leków (KOWAL), do systemu PLMVS od jego uruchomienia zostało załadowanych ponad 3 miliardy opakowań.

Średnio w ostatnim roku przeprowadzono 34,5 miliona transakcji oraz 14,5 miliona wydań z systemu. Tak duży przepływ danych jest możliwy dzięki stabilnemu działaniu systemu oraz przeprowadzaniu regularnych aktualizacji, które mają na celu dbanie o bezpieczeństwo pacjentów.

 Błędne odczyty skanerów i alerty

Jednym z zadań Fundacji KOWAL jest zapobieganie pojawianiu się alertów technicznych związanych z błędnymi odczytami skanerów. Według danych KOWAL średni poziom alertów w całym roku 2022 wyniósł jedynie 0,037 proc. i jest to najniższy wynik wśród największych europejskich krajów podłączonych do EMVS.

Dane z początku 2022 i 2023 roku pokazują, że system PLMVS staje się coraz bardziej efektywny. W pierwszym tygodniu 2022 roku poziom alertów wyniósł 0,041 proc., podczas gdy w pierwszym tygodniu 2023 roku spadł do 0,026 proc. To bardzo dobra wiadomość dla branży farmaceutycznej i dla całego systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Według danych z 2022 roku aż 40 proc. alertów było spowodowanych problemami technicznymi. Dlatego Fundacja KOWAL nieustannie współpracuje z farmaceutami oraz dostawcami IT, aby z każdym kolejnym rokiem działalności takich problemów było coraz mniej. Jednym z zadań statutowych Fundacji jest wsparcie użytkowników systemu oraz monitorowanie poprawności działania PLMVS.

Jesienią 2022 roku zostały wymienione także dwuletnie certyfikaty dostępowe, co pozwala na utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa i efektywności systemu. Aby ułatwić użytkownikom zgłaszanie alertów w 2022 roku, KOWAL brał udział w pilotażu EAMS, czyli narzędzia, które ma ułatwić analizę przyczyn pojawienia się alertu na poziomie aptek, szpitali oraz hurtowni. 

Przed systemem kolejne lata działalności, a przed Fundacją – kolejne wyzwania. Jak zmiany w branży farmaceutycznej, nowe wymogi oraz rozwój technologii wpłyną na PLMVS? Zobaczymy już wkrótce.   Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze