Cukrzyca: koniec refundacji jednej z insulin. MZ: to autonomiczna decyzja producenta

Autor: oprac. ML • Źródło: Ministerstwo Zdrowia, Novo Nordisk06 grudnia 2022 05:30

Dwa roztwory do wstrzykiwań o nazwie Tresiba będą refundowane tylko do końca grudnia. Ministerstwo Zdrowia wydało w tej sprawie komunikat, przygotowany przez wiceministra Maciej Miłkowskiego.

Cukrzyca: koniec refundacji jednej z insulin. MZ: to autonomiczna decyzja producenta
Insulina od jednego z producentów nie będzie już refundowana. Fot. Shutterstock
  • 31 grudnia 2022 r. kończy się ważność decyzji o objęciu refundacją i ustaleniu urzędowej ceny zbytu dla dwóch produktów firmy Novo Nordisk
  • Ministerstwo Zdrowia wydało w tej sprawie komunikat, podpisany przez wiceszefa resortu Macieja Miłkowskiego
  • Decyzja o zakończeniu refundacji leku zapadła ze strony producenta - zapewnia ministerstwo w komunikacie

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, 31 grudnia 2022 r. kończy się ważność decyzji o objęciu refundacją i ustaleniu urzędowej ceny zbytu dla:

  • Tresiba, insulinum degludecum, roztwór do wstrzykiwań we wkładzie, 100 j/ml, 5 wkł.po 3 ml (Penfill), GTIN: 05909991107833
  • Tresiba, insulinum degludecum, roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu, 200 j/ml, 3 wstrzykiwacze po 3 ml (FlexTouch), GTIN: 05909991107864

To oznacza, że Tresiba Penfill® U100 5 x 3ml i Tresiba FlexTouch® U200 3 x 3ml będą refundowane do 31 grudnia 2022 roku.

Tresiba to roztwór insuliny do wstrzykiwania, obniżający stężenie glukozy we krwi. Zawiera insulinę bazową degludec, która cechuje się długim czasem działania. Oba wskazane są w leczeniu cukrzycy u osób dorosłych, młodzieży i dzieci od 1. roku życia.

- Firma Novo Nordisk Pharma Sp. z o.o. podjęła decyzję o nie kontynuowaniu refundacji w/w produktów od 1 stycznia 2023 r. na warunkach wymaganych przepisami ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych - informuje resort zdrowia. - Podmiot deklaruje jednak stałą dostępność obu prezentacji leku w aptekach ogólnodostępnych z ustaloną przez producenta ceną.

"Minister Zdrowia informuje, że decyzja o braku kontynuowania refundacji jest autonomiczną decyzją Novo Nordisk Pharma Sp. z o.o., a produkt Tresiba będzie mógł być ponownie objęty refundacją, o ile firma złoży odpowiedni wniosek, spełniający warunki opisane w ustawie o refundacji" - czytamy w komunikacie resortu zdrowia, przygotowanym przez wiceministra Macieja Miłkowskiego.

Jak podkreśla producent, aby zapewnić pacjentom stały dostęp do leku Tresiba, od stycznia 2023 roku obie prezentacje będą dostępne w aptekach z zalecaną przez Novo Nordisk ceną.

Firma Novo Nordisk uruchomiła również specjalną infolinię dla pacjentów mających pytania w sprawie dostępności do leku Tresiba - nr telefonu: +48 785 180 085, czynny w godzinach 9:00 – 17:00 od poniedziałku do piątku.

O tym, że produkt nie będzie refundowany od 1 stycznia, jako pierwszy poinformował portal gdziepolek.pl, podając informację producenta. Wywołało to falę komentarzy pod adresem MZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze