Comirnaty najbardziej dochodowym produktem 2021. Pfizer zarobił na nim 36,8 mld dolarów

Autor: LJ • Źródło: pharmacompass.com09 czerwca 2022 15:30

W 2021 roku szczepionka przeciw COVID-19 Comirnaty (tozinameran) była najlepiej sprzedającym się produktem farmaceutycznym, osiągając globalne przychody w wysokości 36,8 mld dolarów. Comirnaty stała się też najszybciej sprzedającym się produktem w historii przemysłu farmaceutycznego.

Comirnaty najbardziej dochodowym produktem 2021. Pfizer zarobił na nim 36,8 mld dolarów
Szczepionka na Covid-19 Comirnaty najbardziej dochodowym produktem 2021 roku Fot. AdobeStock
 • znamy już Top Pharma Companies & Drugs in 2021 - zestawienie firm, które odnotowały w danym roku największą sprzedaż swoich produktów
 • Na pierwszym miejscu jest Pfizer i szczepionka przeciw COVID-19 - Comirnaty. Przyniosła koncernowi 36,8 mld dolarów
 • Szczepionka Spikevax stała się trzecim najlepiej sprzedającym się produktem farmaceutycznym w 2021 roku, przynosząc Modernie 17,7 mld dolarów

Globalne przychody dla Pfizera z Comirnaty w wysokości 36,8 mld dolarów

Jak co roku serwis pharmacompass.com przedstawił Top Pharma Companies & Drugs in 2021 - zestawienie firm, które odnotowały w danym roku największą sprzedaż swoich produktów.

Jak podkreślono, każdego roku odnotowuje się pewien spadek na liście najlepszych produktów i firm farmaceutycznych pod względem sprzedaży.

Ale rok 2021 był zupełnie inny, ogarnięty przez walkę z COVID-19, co przełożyło się na zyski firm i wielu producentów leków zgarnęło miliardy dolarów ze sprzedaży.

2021 rok okazał się bardzo dobry dla firm farmaceutycznych - żadna z 20 największych firm farmaceutycznych nie odnotowała spadku przychodów.

Najlepsza firma 2020 roku pod względem sprzedaży leków, koncern Roche, spadła na piąte miejsce, podczas gdy Pfizer, który w 2020 roku był na ósmym miejscu po wydzieleniu swojej działalności generycznej, przesunął się na pierwsze miejsce.

W ubiegłym roku szczepionka przeciw COVID-19 Comirnaty (tozinameran) koncernu Pfizer była najlepiej sprzedającym się produktem farmaceutycznym, osiągając globalne przychody w wysokości 36,8 mld dolarów. Comirnaty stała się też najszybciej sprzedającym się produktem w historii przemysłu farmaceutycznego.

To przełożyło się na całość wyników koncernu pod względem sprzedaży w 2021 roku - wzrosła ona z 41,7 miliarda dolarów w 2020 roku do 81,3 miliarda dolarów w 2021 roku.

Pozostając w temacie szczepionek, preparat Spikevax stał się trzecim najlepiej sprzedającym się produktem farmaceutycznym w 2021 roku, przynosząc Modernie 17,7 mld dolarów.

Konkurencja generyczna obniża zyski

Druga na podium w 2021 roku jest firma AbbVie, która awansowała z czwartego miejsca w 2020 roku na drugie miejsce dzięki przejęciu Allergan i produktu Humira (adalimumab), która przyniosła sprzedaż w wysokości 21,2 mld dolarów w 2021 roku.

Dobrze wyglądała też sprzedaż leku przeciwnowotworowego Imbruvica (ibrutinib) i wzrost sprzedaży leku na łuszczycę Skyrizi (risankizumab) - aż o 85 procent w 2021 roku.

Jak ocenia serwis, "przegranym" 2021 roku okazał się Roche, ponieważ na rynek trafiło kilka leków biopodobnych, przez co spadły przychody z trzech przebojowych leków Roche na raka — Avastinu, Herceptinu i Rituxanu — o 4,9 miliarda dolarów. Ale firma nadrobiła na innych produktach, m.in. leku Ocrevus stosowanym w stwardnieniu rozsianym, Hemlibra - leku na hemofilię, terapii przeciwzapalnej Actemra i inhibitorze PD-L1 - Tecentriq. 

Jeśli chodzi o kolejne najlepiej sprzedające się produkty 2021 roku, po Comirnaty, Humira i Spikevax, kolejne to:

 • Keytruda (pembrolizumab) firmy Merck - ze sprzedażą na poziomie 17,2 mld dolarów
 • Eliquis (apixaban) antykoagulant firmy Bristol Myers Squibb ze sprzedażą 16,7 mld dolarów
 • Revlimid (lenalidomid) - lek onkologiczny również firmy BMS ze sprzedażą 12,9 mld dolarów

dzięki tym dwóm lekom koncern awansował z siódmego miejsca w 2020 roku na szóste. Jednak Revlimid wkrótce stanie w obliczu konkurencji — cztery firmy generyczne mają teraz zgodę na sprzedaż swoich wersji Revlimidu

 • Imbruvica (ibrutinib) koncernu AbbVie ze sprzedażą 9,8 mld dolarów
 • Stelara (ustekinumab) firmy Janssen ze sprzedażą 9,5 mld dolarów
 • Eylea (aflibercept) firmy Bayer sprzedaż na poziomie 9 mld dolarów
 • Biktarvy firmy Gilead Sciences 8,6 mld dolarów
 • Opdivo (niwolumab) firmy Bristol-Myers Squibb 8,4 mld dolarów
 • Xarelto (rivaroxaban) firmy Bayer ze sprzedażą 7,7 mld dolarów
 • Trulicity (dulaglutyd) stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2 firmy Eli Lilly ze sprzedażą 6,8 mld dolarów
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum