Brak ważnego leku na osteoporozę. Ministerstwo Zdrowia: wkrótce będzie produkowany w Polsce

Autor: oprac. JKB • Źródło: RPO, Rynek Zdrowia29 września 2022 17:30

Rzecznik Praw Obywatelskich zaniepokojony informacjami o brakach leku na osteoporozę o nazwie Alfadiol zwrócił się do resortu zdrowia z prośbą o interwencję. Jak wynika z odpowiedzi MZ, wydano zgodę na czasowe dopuszczenie do obrotu produktów leczniczych z innych rynków.

Brak ważnego leku na osteoporozę. Ministerstwo Zdrowia: wkrótce będzie produkowany w Polsce
Lek na osteoporozę będzie produkowany w Polsce. Fot. AdobeStock
  • Przypomnijmy: lek Alfadiol zniknął z aptek, a powodem było zakończenie jego produkcji – nie posiada on zamienników
  • RPO zdecydował się na interwencję skierowaną do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o dalsze kroki
  • Ostatecznie przyszła odpowiedź z resortu zdrowia, z której wynika, że została wydana zgoda na czasowe dopuszczenie do obrotu produktów leczniczych z innych rynków
  • Co więcej, wiceminister zdrowia poinformował także o działaniach, aby lek ten był nadal produkowany w polskich zakładach farmaceutycznych

Problemy z lekiem na osteoporozę

RPO przypomina, że Alfadiol jest jedynym lekiem na polskim rynku, który zawiera syntetyczną pochodną witaminę D (alfakalcydol) ułatwiającą wchłanianie wapnia w organizmie. Lek stosowany jest m.in. w związku z osteoporozą i zaleca się go szczególnie osobom w podeszłym wieku z niedoborem witaminy D.

Rzecznik przy okazji przypomniał, że w ostatnich tygodniach produkcja tego leku została zaprzestana we wszystkich formach dawkowania. Lek jest praktycznie niedostępny w polskich aptekach. Powodem okazało się usunięcie Alfadiolu z portfolio jedynego producenta i nie będzie już dłużej dostępny w aptekach. Co grosza, preparat nie posiada dostępnych zamienników.

RPO zwrócił się w związku z tym do resortu zdrowia z prośbą o podjęcie działań w sprawie wskazanego leku.

Odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia

Jak wynika z odpowiedzi wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego, w związku z zaprzestaniem produkcji leku Alfadiol, podjęto działania, aby ten lek był nadal produkowany w Polsce. Podpisany został list intencyjny pomiędzy dotychczasowym producentem GlaxoSmithKline a Zakładami Farmaceutycznymi Polpharma.

Ponadto, w dniu 26 sierpnia 2022 roku został dopuszczony do obrotu w Polsce produkt leczniczy Detriol, calcitriolum, podmiot odpowiedzialny Sun-Farm Sp. z o.o., którego dostępność na rynku polskim planowana jest w połowie listopada 2022 roku – czytamy w piśmie.

Minister zdecydował się także na wydanie zgody na czasowe dopuszczenie do obrotu produktów leczniczych sprowadzanych z innych rynków.

Obecnie do Polski sprowadzane i dystrybuowane są:

  • hurtownia farmaceutyczna InPharm — produkt: Alpha D3 kapsułki po 0,25 mcg,
  • hurtownia farmaceutyczna Genesis Pharm — produkty: Alpha D3 kapsułki po 0,25 mcg oraz 0,5 mcg, Alfacalcidol Kappler kapsułki 0,25 mcg, 0,5 mcg oraz 0,1 mcg,
  • oraz produkt leczniczy z substancją calcitriolum — Decostriol kapsułki po 0,25 mcg oraz 0,5 mcg, dystrybuowany przez hurtownię farmaceutyczną Sun Farm.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum