Błędne informacje GIF o utrudnionym dostępie do leków. "Sprawa bez precedensu" i apel do ministra

Autor: oprac. KM • Źródło: Izba Gospodarcza „FARMACJA POLSKA”30 listopada 2022 15:50

- Ponieważ sprawa wydaje się bezprecedensowa, uprzejmie prosimy o zapoznanie się z pismem skierowanym do Głównego Inspektora Farmaceutycznego i osobisty nadzór nad usunięciem przez GIF informacji wprowadzających w błąd lekarzy, pracowników medycznych, aptekarzy a przede wszystkim pacjentów - pisze do wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego Izba Gospodarcza „FARMACJA POLSKA”.

Błędne informacje GIF o utrudnionym dostępie do leków. "Sprawa bez precedensu" i apel do ministra
Izba wyraża sprzeciw wobec praktyk, których konsekwencje ponoszą zwłaszcza polscy pacjenci. Fot. Adobestock
  • Izba Gospodarcza „FARMACJA POLSKA” wystosowała do wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego pismo w sprawie nieprawdziwych informacji dotyczących utrudnionego dostępu do leków
  • Informacje zostały przekazane przez Departament Nadzoru Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego pracownikom ochrony zdrowia wystawiającym recepty
  • Izba wyraża sprzeciw wobec praktyk, których konsekwencje, jak zaznacza, ponoszą przede wszystkim polscy pacjenci

Konsekwencje ponoszą pacjenci

Izba Gospodarcza „FARMACJA POLSKA” poinformowała wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego, że "w związku z rozpowszechnieniem przez GIF wśród pracowników ochrony zdrowia nierzetelnych i w znacznej części nieprawdziwych informacji dotyczących utrudnionego dostępu do niektórych leków i sugerowania czasowego ograniczenia wystawiania recept na te leki" podjęła "natychmiastową interwencję" i skierowała "stosowne pismo" do Głównego Inspektora Farmaceutycznego, minister Ewy Krajewskiej.

Izba zaznaczyła ponadto, że "jest w posiadaniu szeregu informacji przesyłanych przez producentów lub podmioty odpowiedzialne, w których potwierdzają obecność w obrocie swoich produktów, które niestety GIF umieścił na liście leków o utrudnionej dostępności".

Dodała, że wielu członków Izby zdecydowanie sprzeciwia się "praktykom, których konsekwencje ponoszą przede wszystkim polscy pacjenci".

"Sprawa wydaje się bezprecedensowa"

W ocenie Izby "działania GIF wywołują zaskoczenie z powodu nierzetelności przygotowywanych informacji", w tym związanych z wielkością opakowania czy brakiem dawki. To zdaniem autorów listu przyczynia się do powstawania w przestrzeni publicznej "fałszywego przekonania, że dany lek nie jest w ogóle osiągalny niezależnie od dawki i wielkości opakowania".

Ponieważ zgodnie z treścią listu "sprawa wydaje się bezprecedensowa", Izba zaapelowała do wiceministra Miłkowskiego o zapoznanie się z pismem skierowanym do Głównego Inspektora Farmaceutycznego i "osobisty nadzór nad usunięciem przez GIF informacji wprowadzających w błąd lekarzy, pracowników medycznych, aptekarzy a przede wszystkim pacjentów".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze