Biotts ze zgodą na wytwarzanie leków. Będą wykorzystwyane m.in. do badań klinicznych

Autor: oprac. LJ • Źródło: Biotts24 stycznia 2023 14:00

Po uzyskaniu zgody na wytwarzanie leków rozpoczynamy produkcję pierwszej serii systemów transdermalnych z lekiem przeciwcukrzycowym do badania klinicznego - zapowiada Paweł Biernat, szef spółki Biotts.

Biotts ze zgodą na wytwarzanie leków. Będą wykorzystwyane m.in. do badań klinicznych
Wrótce w Biotts ruszą badania kliniczne systemów transdermalnych z lekiem przeciwcukrzycowym Fot. ShutterStock
  • Spółka Biotts będzie mogła wytwarzać leki. Dzięki temu uzyska pełną kontrolę nad procesem produkcji oraz zwolnieniem produktu do badań klinicznych
  • Obecnie firma pracuje nad systemami transdermalnymi z lekiem przeciwcukrzycowym 
  • Na ukończeniu są również badania na zwierzętach produktu z nośnikiem Biotts i substancją we wskazaniach przeciwnowotworowych

Badania kliniczne produktu Biotts ruszą w pierwszym kwartale 2023

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał wrocławskiej spółce Biotts zezwolenie na wytwarzanie i import produktu leczniczego.Dzięki temu naukowcy będą mogli wytwarzać produkt końcowy, który będzie wykorzystywany w badaniach klinicznych.

– Po uzyskaniu zgody na wytwarzanie w standardzie GMP rozpoczynamy produkcję pierwszej serii systemów transdermalnych z lekiem przeciwcukrzycowym do badania klinicznego we współpracy z Vetos Pharma. Dzięki tej zgodzie Biotts ma pełną kontrolę nad procesem produkcji oraz zwolnieniem produktu do badań klinicznych. Dzięki GMP jesteśmy najistotniejszym elementem produkcji systemów transdermalnych z naszym nośnikiem – mówi dr Paweł Biernat, prezes Biotts.

Badania kliniczne produktu Biotts ruszą w pierwszym kwartale 2023. Spółka przeprowadzi badania wspólnie z ośrodkiem badawczym BioResearch Group. Prezes spółki dodaje, że na ukończeniu są również badania na zwierzętach produktu z nośnikiem Biotts i substancją we wskazaniach przeciwnowotworowych.

–  Analizujemy spływające z ośrodka dane i wstępne raporty wskazują na spektakularne efekty już w trakcie 30 dni od rozpoczęcia aplikacji. Na razie badane są dwa nowotwory – czerniak i nowotwór piersi. Po 30 dniach uzyskujemy istotnie mniej działań niepożądanych i większą efektywność niż lek stosowany tradycyjnie w tego typu terapiach. Badanie powinno zakończyć się w ciągu najbliższych tygodni i wtedy ogłosimy wyniki – wyjaśnia Biernat.

W 2023 roku poza aspektami badawczo-rozwojowymi i rozpoczęciem badań klinicznych, spółka chce wkroczyć na nowy etap rozwoju biznesowego.

–  Pracujemy nad tym, aby Biotts stał się międzynarodowym partnerem technologicznym dla globalnych koncernów farmaceutycznych. Aby przyspieszyć ten proces w połowie roku przekształcimy nasze bostońskie biuro komercjalizacji technologii w oddział Biotts US, firmę którą będą współtworzyć doświadczeni specjaliści z amerykańskiej branży biofarmaceutycznej. Celem Biotts US, poza nawiązywaniem partnerstw biznesowych, będzie wsparcie prac badawczych w Polsce i koordynacja procesu rejestracji naszych leków w amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) – opowiada o planach Biotts Konrad Krajewski, członek zarządu spółki.

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Verified Market Research, globalny rynek transdermalnych systemów dostarczania leków został wyceniony na 5,9 mld dolarów w 2020 r. i przewiduje się, że osiągnie 8,4 mld USD do 2028 r., rosnąc przy CAGR wynoszącym 4,5 proc. w latach 2021–2028.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum