Bezpieczeństwo lekowe zagrożone? Prezes Polpharmy: oddaliśmy produkcję substancji czynnych

Autor: Katarzyna Mieczkowska • Źródło: Rynek Zdrowia28 listopada 2022 17:00

Dzisiaj w Polsce produkuje się około 100 substancji czynnych - nie najważniejszych. Do poczucia pełnego bezpieczeństwa w zakresie substancji czynnych trzeba byłoby wyprodukować ich ponad tysiąc. W tym samym czasie oddajemy produkcję produktu gotowego. Już tylko ok. 30 proc. pochodzi z polskich fabryk - mówił Sebastian Szymanek, prezes zarządu Polpharma SA., podczas Forum Rynku Zdrowia.

Bezpieczeństwo lekowe zagrożone? Prezes Polpharmy: oddaliśmy produkcję substancji czynnych
Sebastian Szymanek, prezes zarządu Polpharma SA, podczas XVIII Forum Rynku Zdrowia. Fot. PTWP

 

Bezpieczeństwo lekowe. Co będzie jutro?

 - Kluczowym pytaniem, które trzeba sobie zadać, jest: dlaczego nic się nie dzieje. Moja hipoteza jest taka, że tę całą dyskusję prowadzimy, oceniając sytuację w sposób statyczny, a nie dynamiczny - mówił Sebastian Szymanek, prezes zarządu Polpharma SA., podczas Forum Rynku Zdrowia.

- Wyobraźmy sobie, że wszyscy stoimy w wodzie - powiedzmy, że w wodzie do piersi - i prowadzimy dzisiaj debatę na temat tej sytuacji. Pewnie pojawiłyby się głosy dotyczące tego, że „woda nie jest naturalnym środowiskiem dla człowieka”, ale inne głosy mówiłyby o tym, że „w sumie ona nie jest zimna, jest całkiem przyjemnie, a może to zdrowe dla kręgosłupa” - i można byłoby tak ten dialog prowadzić dopóty, dopóki ktoś by nie zadał pytania: „hej, ale wczoraj ta woda nam sięgała po kolana, a dzisiaj po piersi. Co będzie jutro?”. I tak też powinno się rozmawiać o bezpieczeństwie lekowym - zaznaczał.

Polska produkuje 100 substancji czynnych, ale nie zaliczają się one do najważniejszych

- Dzisiaj w Polsce produkuje się około 100 substancji czynnych - dodam, że nie tych najważniejszych. Do poczucia pełnego bezpieczeństwa w zakresie substancji czynnych trzeba byłoby wyprodukować ich ponad tysiąc - choćby krytyczne i podstawowe choroby to około 300-400 - wyliczał.

- Co gorsza, w tym samym czasie również oddajemy produkcję produktu gotowego. Jeżeli popatrzymy na udział w refundacji leków, które pochodzą z polskich fabryk, z roku na rok ten procent spada. Ostatnie dane, które widziałem, były za rok 2020: już tylko około 30 proc. jest z polskich fabryk.

- Mamy ujemny bilans import-export: on już jest w tej chwili na poziomie około minus 2 miliardy, co ważniejsze przemysł, który miał fantastyczny start, dzisiaj jest odpowiedzialny za 1 proc. PKB, ale 4 proc. nakładów na innowacyjność - dodawał prezes Szymanek. 

Wypowiedzi zanotowano 24 października br. podczas sesji inauguracyjnej XVIII Forum Rynku Zdrowia.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze