Bezpieczeństwo lekowe pacjentów. Będzie współpraca GIF i URPL

Autor: LJ • Źródło: GIF21 października 2021 07:07

Główny Inspektor Farmaceutyczny i prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych podjęli współpracę. Obejmie ona m.in. wsparcie ekspertów URPL w inspekcjach przeprowadzanych przez GIF.

Ewa Krajewska, Główny Inspektor Farmaceutyczny i Grzegorz Cessa, szef URPL, podpisali dokument o współpracy (fot. GIF)
  • Jest porozumienie między Głównym Inspektorem Farmaceutycznym i szefem Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych
  • Istotą porozumienia jest kooperacja ukierunkowana na działania służące zwiększeniu bezpieczeństwa lekowego pacjentów w Polsce
  • Współpraca obejmie m.in. wsparcie ekspertów URPL w inspekcjach przeprowadzanych przez GIF

20 października 2021 r. Główny Inspektor Farmaceutyczny Ewa Krajewska i prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Grzegorz Cessak, podpisali porozumienie o współpracy między urzędami.

Istotą porozumienia jest zgodna z ustawowymi zadaniami i kompetencjami GIF i URPL kooperacja ukierunkowana na działania służące zwiększeniu bezpieczeństwa lekowego pacjentów w Polsce.

Razem pójdą na inspekcję

W myśl przepisów porozumienia ten najwyższy cel ma być realizowany przez wymianę informacji i doświadczeń o istotnym znaczeniu dla jakości i skuteczności oraz bezpieczeństwa stosowania produktów leczniczych.

Współpraca obejmie m.in. wsparcie ekspertów URPL w inspekcjach przeprowadzanych przez GIF.

Strony porozumienia deklarują ponadto podejmowanie wspólnych działań mających na celu troskę o bezpieczeństwo stosowania produktów leczniczych, w szczególności w razie konieczności wyjaśnienia wątpliwości co do jakości danego leku.

W ramach działań komunikacyjnych inicjatywa współdziałania urzędów zakłada organizację wspólnych konferencji, seminariów, warsztatów i szkoleń, a także wzajemne wsparcie przy opracowywaniu komunikatów dotyczących bezpieczeństwa stosowania produktów leczniczych skierowanych do pracowników ochrony zdrowia lub ogółu społeczeństwa.

Współpraca jest również z biurem MŚP

W sierpniu br. Główna Inspektor Farmaceutyczna podpisała porozumienie o współpracy z Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Celem porozumienia jest wymiana doświadczeń w zakresie wyzwań związanych z funkcjonowaniem rynku farmaceutycznego oraz podejmowanych przez obie strony działań, mająca na celu bardziej efektywną realizację zadań postawionych przed nimi.

Inicjatywa ta zakłada również promowanie społecznej odpowiedzialności prowadzenia działalności gospodarczej oraz zasad uczciwej konkurencji, a także dążenie do podniesienia świadomości przedsiębiorców działających w sektorze farmaceutycznym w zakresie obowiązujących przepisów prawa.

Czytaj więcej: Współpraca GIF i Rzecznika MSP dla ochrony praw małych i średnich firm na rynku aptecznym

Ewa Krajewska. To ona rządzi rynkiem farmaceutycznym. Jakie ma plany względem aptek?

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum