Adamed o swojej szczepionce RNA: będzie mieć korzystniejsze warunki przechowywania niż obecne

Autor: oprac. LJ • Źródło: Adamed01 grudnia 2021 09:20

Adamed wraz z GUM-ed i PAN zrealizuje projekt opracowania szczepionki RNA na SARS-CoV-2 z korzystniejszymi warunkami przechowywania względem obecnych szczepionek mRNA.

Założeniem projektu jest opracowanie szczepionki, która posiadać będzie znaczące przewagi nad obecnie dostępnymi preparatami (fot. Adamed)
  • Adamed Pharma rozpoczyna rozwój innowacyjnych rozwiązań terapeutycznych z wykorzystaniem technologii RNA
  • Celem projektu jest opracowanie innowacyjnej szczepionki opartej na technologii mRNA/VLP przeciw odzwierzęcym patogenom wirusowym
  • Opracowana szczepionka ma posiadać przewagę nad obecnie dostępnymi preparatami pod względem korzystniejszych warunków przechowywania względem obecnych szczepionek mRNA

Adamed Pharma oraz konsorcjanci: Uniwersytet Gdański i Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie – rozpoczną prace badawczo-naukowe nad opracowaniem i rozwojem klinicznym nowoczesnych szczepionek opartych na technologii mRNA/VLP, skierowanych przeciwko pojawiającym się chorobom odzwierzęcym.

Prace zostaną dofinansowane grantem Agencji Badań Medycznych.

Konkurs ABM na technologie RNA. 5 polskich firm na liście rankingowej

Wprowadzenie produktu przynajmniej do I fazy badań klinicznych

W ramach konkursu Agencji Badań Medycznych, którego rozstrzygnięcie ogłoszono 29 listopada br., na rozwój innowacyjnych rozwiązań terapeutycznych z wykorzystaniem technologii RNA, decyzją Komisji Oceniającej - Adamed Pharma wraz z dwoma partnerami tworzącymi konsorcjum, otrzyma grant w wysokości 58,5 mln zł.

Głównym celem zgłoszonego projektu jest opracowanie innowacyjnej szczepionki opartej na technologii mRNA/VLP przeciw odzwierzęcym patogenom wirusowym. Pandemia COVID-19 pokazała, że nowo pojawiające się odzwierzęce wirusy mogą rozprzestrzeniać się w społeczeństwach na całym świecie z niespotykaną szybkością oraz równie szybko mutować w nowe warianty.

- Grant przyznany Adamed Pharma na realizację prac badawczo-rozwojowych w zakresie wykorzystania technologii RNA, które obejmą wyselekcjonowanie kandydatów na szczepionkę, rozwój przedkliniczny, opracowanie technologii wytwarzania oraz badanie kliniczne I fazy to dla nas i naszych partnerów z którymi będziemy je realizować - zarówno szansa rozwoju rodzimych, innowacyjnych produktów leczniczych przez nasze doskonałe zespoły R&D, ale także ważny krok na drodze partnerstwa publiczno-prywatnego, którego celem jest zapewnienie stabilnego, bezpiecznego i silnego zaplecza innowacyjnych produktów i leków RNA w kraju – mówi Karolina Czekaj, dyrektor ds. finansów korporacyjnych i inwestycji Adamed Pharma S.A.

Szczepionka ma mieć wyższą skuteczność względem nowych wariantów wirusa

Założeniem projektu jest opracowanie szczepionki, która posiadać będzie znaczące przewagi nad obecnie dostępnymi preparatami. W przypadku szczepionki przeciw SARS-CoV-2 będą to korzystniejsze warunki przechowywania względem obecnych szczepionek mRNA. Nowa szczepionka ma również szansę wykazywać wyższą skuteczność względem nowych wariantów wirusa, które wykazują odporność przed obecnymi preparatami.

- Obecna wiedza z zakresu biologii komórki, genomiki i bioinformatyki pozwala na opracowywanie nowych technologii immunizacji i racjonalne projektowanie innowacyjnych szczepionek. Sukces powszechnych programów szczepień wykorzystujących szczepionki oparte na VLP (cząsteczkach wirusopodobnych) lub mRNA wykazał ich bezpieczeństwo i potencjał w zapobieganiu chorobom zakaźnym - dodaje Bartłomiej Żerek dyrektor departamentu innowacyjnego Adamed Pharma S.A.

Wnioskodawcy mieli możliwość aplikować o dofinansowanie składając projekty, które obejmują opracowanie i doprowadzenie do co najmniej I fazy badań klinicznych produktu leczniczego opartego o RNA ze szczególnym uwzględnieniem szczepionki lub innowacyjnego leku przeciw wirusom RNA lub osiągnięcia możliwości produkcyjnych ww. produktów leczniczych. W sumie w ramach konkursu wpłynęło 8 wniosków. Finansowanie w ramach konkursu otrzymało 5 projektów, dla których łączna kwota dofinansowania wyniesie 291 076 424,49 zł.

Produkty oparte o mRNA w Polsce? Proces już się rozpoczął

Adamed dołącza do Warsaw Health Innovation Hub

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum