Aboca przenosi substancje naturalne ze świata tradycji do świata innowacji

Autor: Luiza Jakubiak • Źródło: Rynek Zdrowia26 września 2022 08:45

Włoska firma Aboca jest producentem wyrobów medycznych opartych w 100 procentach na naturalnych i biodegradowalnych substancjach. Jest przykładem przeniesienia tradycji do świata innowacji.

Aboca przenosi substancje naturalne ze świata tradycji do świata innowacji
Rocznie do fabryki Aboca w Pistrino trafia 3 tys. ton surowca roślinnego Fot. Aboca
  • W 1978 roku Valentino Mercati założył firmą Aboca. Spółka produkuje wyroby medyczne oparte na substancjach naturalnych
  • Rocznie do fabryki Aboca w Pistrino trafia 3 tys. ton surowca pochodzącego z ekologicznych upraw
  • Fabrykę opuszczają rocznie 52 mln opakowań produktów w 16 formach farmaceutycznych (np. krople, tabletki, kapsułki, granulaty w saszetkach, spraye, mikrowlewki, herbatki ziołowe, maści i żele)
  • Aboca ma rozbudowaną część laboratoryjną, dzięki czemu może kontrolować całość procesu wytwarzania – od jakości upraw i uzyskiwanych surowców do gotowego wyrobu

Surowiec roślinny tylko z ekologicznych upraw

45 lat temu na żyznych toskańskich wzgórzach wokół Aboca, Valentino Mercati rozpoczął uprawę roślin leczniczych, stosując teorie i techniki znane z rolnictwa organicznego. To był czas rodzących się ruchów zielonych. Mercati wziął sobie za cel ekologiczne uprawy roślin, które potem były wykorzystywane w rozwoju i wytwarzaniu naturalnych substancji.

Dzisiaj uprawa dla firmy Aboca obejmuje już 1700 hektarów użytków rolnych, z których pochodzą rośliny służące do produkcji wyrobów medycznych opartych na substancjach naturalnych. Część surowców firma kupuje od innych dostawców.

- Nie jesteśmy w tym zakresie samo wystarczalni chociażby dlatego, że część roślin nie rośnie w naszym klimacie. Około 60 procent roślin pochodzi z upraw własnych, pozostałą część surowca zakupujemy, na przykład aloes. Nasi dostawcy muszą spełniać odpowiednie standardy. Oceniamy każdego dostawcę - mówi Daniela Mammoli z biura prasowego Aboca.

Nie można zatem korzystać z nawozów i chemicznych środków ochrony roślin, GMO, a uprawa jest oparta o płodozmian, z wykorzystaniem zielonego obornika. Użyte do produkcji preparatów rośliny mogą pochodzić tylko z ekologicznych upraw.

Surowiec roślinny do produkcji wyrobów Aboca pochodzi z ekologicznych upraw Fot. Aboca
Surowiec roślinny do produkcji wyrobów Aboca pochodzi z ekologicznych upraw Fot. Aboca

Rocznie do fabryki Aboca w Pistrino trafia 3 tys. ton surowca. Tam jest suszony, a następnie z suszu wykonuje się ekstrakt, z wykorzystaniem mieszanek wody i alkoholu etylowego z kukurydzy. Gotową substancję z wyciągów roślinnych otrzymuje się przez odparowanie ekstraktu alkoholowego.

Jedną ze stosowanych metod jest proces liofilizacji, czyli szybkiego zamrożenia produktu, a następnie usunięcia składnika płynnego ekstraktu poprzez sublimację. Dzięki liofilizacji uzyskuje się zatem suche ekstrakty, w 100 procentach naturalne, wolne od substancji wypełniających, rozpuszczalników i toksycznych odpadów.
 
Fabrykę opuszczają rocznie 52 mln opakowań produktów w 16 formach farmaceutycznych (np. krople, tabletki, kapsułki, granulaty w saszetkach, spraye, mikrowlewki, herbatki ziołowe, maści i żele). Dystrybucja odbywa się głównie poprzez apteki i sklepy zielarskie.

Pracownicy firmy podkreślają fakt, że w odróżnieniu od substancji chemicznych, syntetycznych, produkty Aboca są w 100 procentach naturalne i biodegradowalne. Proces ich wytwarzania opiera się na filozofii i podejściu założyciela firmy, który mocno wierzy w powrót do naturalnych metod leczenia, z wykorzystaniem najnowszych zdobyczy technologicznych i naukowych:

- Dziś wszystko jest sztuczne, przez co sami robimy sobie krzywdę. Chcemy stworzyć coś takiego, jak świat równoległy, w którym wrócimy do substancji naturalnych, by odwrócić ten niszczycielski trend - deklaruje Valentino Mercati.

Chronią, nawilżają, łagodzą objawy

Działanie produktów Aboca polega m.in. na mechaniczno-fizycznej ochronie nabłonka przed kontaktem z różnymi czynnikami podrażniającymi. Zawarte w nich kompleksy substancji tworzą cienką warstwę ochronną na powierzchni błony śluzowej, dzięki czemu mają właściwości osłaniające. Mają też działanie regenerujące, powlekające, nawilżające i łagodzące objawy chorób.

Pierwszy z brzegu przykład dolegliwości: zgaga. Oferowany przez Aboca wyrób NeoBianacid tworzy na błonie śluzowej przewodu pokarmowego warstwę o efekcie bariery, chroniącej błonę przed kontaktem z sokami żołądkowymi i substancjami podrażniającymi, łagodząc objawy pieczenia, bólu i uczucia nadkwaśności.

Zawiera kompleks polisacharydów uzyskanych ze aloesu, ślazu dzikiego i prawoślazu oraz frakcji flawonoidowej pochodzącej z rumianku pospolitego i lukrecji gładkiej.

- Nasz organizm na poziomie przełyku jest wyposażony w naturalne bariery chroniące przed czynnikami zewnętrznymi. Gdy zostają naruszone, oferujemy preparaty na wzmocnienie naturalnych mechanizmów obronnych żołądka i przełyku, by chronić naszą błonę śluzową przed kontaktem z kwasami - opisuje Daniela Mammoli.

Z kolei w przypadku infekcji mamy syrop na kaszel Grintuss, który będzie ochraniał śluzówkę górnych dróg oddechowych.

- W momencie, gdy czynniki drażniące: bakterie, wirusy, zanieczyszczenia reagują na poziomie błon śluzowych dróg oddechowych, dochodzi do podrażnienia i zapalenia błony śluzowej, co aktywuje receptory odpowiedzialne za kaszel. Kaszel jest odpowiedzią organizmu na czynniki zewnętrzne, stara się ich pozbyć, jest mechanizmem obronnym. Podejście Aboca jest inne - nie należy go tłumić, ale modulować - wyjaśnia Daniela Mammoli.

Syrop zawiera żywice, polisacharydy i flawonoidy z grindelii, babki lancetowatej i kocanki włoskiej. W składzie znajdziemy olejki eteryczne z eukaliptusa, anyżu gwiaździstego i cytryny oraz miód. Tworzy warstwę ochronną, przylegającą do błony śluzowej i chroni ją przed kontaktem z czynnikami podrażniającymi i wywołującymi kaszel. W dalszym kroku ma działanie nawilżające i pomagające w usuwaniu śluzu.

Kolejny preparat: Metarecod, do stosowania w zespole metabolicznym, kiedy dochodzi do zaburzenia parametrów cholesterolu, trójglicerydów i glukozy. Modyfikuje właściwości fizyczne treści jelitowej, zmniejszając stężenie tłuszczów i węglowodanów i przywracając mikrobiologiczny skład mikrobioty. Pomaga obniżyć poziomu złego cholesterolu i zmniejsza wchłanianie zwrotne kwasów żółciowych.

Zawiera neopolicaptil - kompleks na bazie makrocząsteczek polisacharydowych, powstały na bazie owsa, opuncji figowej, glukomannanu, lipy, cykorii, śluzów lnianych i prawoślazu. Tworzy w jelicie rodzaj żelu.

Przydatnym produktem może okazać się również Melilax, do stosowania na zaparcia. Zazwyczaj tradycyjnie w problemach z wypróżnianiem stosuje się glicerynę, która wytwarza silne ciśnienie osmotyczne, co może mieć działanie podrażniające, szczególnie u dzieci. Preparat Aboca ma działanie ochronne błony śluzowej podczas wypróżniania. Produkt zawiera między innymi kompleks miodów i polisacharydów z aloesu i ślazu, mieszankę wodno-glicerynową, sok z cytryny i olejek eteryczny z lawendy, które działają powlekająco i ochraniająco.

Tym co cechuje wyroby Aboca to fakt, że są bezpieczne dla dzieci i kobiet w ciąży. Jako produkty naturalne są dobrą alternatywą dla substancji syntetycznych, które mogą na przykład zawierać konserwanty.

- Nasz syrop na kaszel jest liderem w Europie w swojej kategorii. Mamy 26 proc. rynku w Europie. 10 lat temu pojawiło się rozporządzenie, które zakazywało stosowania niektórych substancji w syropach dla dzieci poniżej 2 roku życia. Nasze syropy nie zawierają tych zakazanych substancji i wtedy opanowaliśmy rynek. Nie produkujemy wyłącznie pod nazwą Aboca, ale są też produkty licencjonowane przez inne firmy, w tym GSK czy Sanofi - opowiada Valentino Mercati.

- Inne koncerny są naszymi klientami, dajemy im do dyspozycji nasze know-how, kupują od nas wiedzę i substancje, żeby wykorzystywać je w swoich wyrobach - dodaje Daniela Mammoli.

Wszystko zaczyna się laboratorium

Aboca ma rozbudowaną część laboratoryjną, dzięki czemu może kontrolować całość procesu wytwarzania - od jakości upraw i uzyskiwanych surowców do gotowego wyrobu. Może też kontrolować produkt na każdym etapie wytwarzania: od ekstrakcji, koncentracji i mieszania, po pakowanie. To daje firmie gwarancję powtarzalności procesów i standaryzację naturalnych substancji złożonych.

Firma prowadzi też własne badania, analizując złożoność substancji naturalnych oraz ich interakcję z fizjologią człowieka.

Aboca prowadzi własne badania naukowe w nowoczesnych laboratoriach Fot. Aboca
Aboca prowadzi własne badania naukowe w nowoczesnych laboratoriach Fot. Aboca

- Czas opracowania wyrobu trwa nawet 10 lat. Mamy miliardy substancji naturalnych, z których musimy wybrać te, które są odpowiednie w naszym przypadku. Potem jest długotrwały etap badań, również jeśli chodzi o opracowanie odpowiedniego stężenia, odpowiedniej ilości substancji w preparacie, by usunąć objaw choroby, sposobu dawkowania i podawania leku - opowiada Valentino Mercati.

To wpływa na wysokie koszty całego procesu i finalnie wysoką cenę uzyskania substancji. - Teraz pracujemy nad witaminą D. Koszt uzyskania kilograma witaminy to 1000 euro. Dla porównania kilogram witaminy syntetycznej można kupić za 10 euro - dodaje.

W 2021 roku firma odnotowała we Włoszech prawie dwukrotny wzrost sprzedaży w porównaniu do średniej rynkowej. Spółka posiada także własne oddziały na głównych europejskich rynkach: w Hiszpanii, Francji, Niemczech, Belgii i w Polsce.

W tych wszystkich państwach również odnotowany został wzrost sprzedaży przewyższający średnią na rynku. Dodatkowo, dzięki podpisaniu nowych umów dystrybucyjnych, liczba krajów, w których sprzedawane są wyroby firmy wzrosła do dwudziestu sześciu.

W 2021 roku, dla firmy pracowało 74 naukowców z różnych dziedzin, którzy uczestniczyli w ponad 130 projektach badawczych realizowanych w partnerstwie z uniwersytetami, laboratoriami i szpitalami. W 2021 roku Aboca zainwestowała w projekty badawcze ponad 9,5 mln euro oraz opublikowała wyniki badań klinicznych dotyczących wyrobów medycznych, takich jak Neofitoroid (zaburzenia hemoroidalne), Metarecod (zespół metaboliczny) oraz Melilax (leczenie zaparć).

- Świat nauki i medycyny coraz bardziej interesuje się substancjami naturalnymi. Nasze multidyscyplinarne badania nad złożonością natury i ludzkiego organizmu pozwoliły nam przenieść substancje naturalne ze świata tradycji do świata innowacji, udowadniając ich skuteczność, bezpieczeństwo oraz optymalny stosunek ryzyka do korzyści dla zdrowia człowieka i środowiska naturalnego - dodaje Massimo Mercati, prezes Aboca Group.

Jednym ze źródeł poszukiwania informacji jest wiedza z przeszłości. Właściciel firmy utworzył również Aboca Museum, którego siedziba mieści się w renesansowym Pałacu Bourbon del Monte w Sansepolcro. Muzeum jest również siedzibą Bibliotheca Antiqua - imponującego zbioru ponad 2500 ksiąg z różnych wieków związanych z wykorzystywaniem roślin leczniczych.

Muzeum Aboca zawiera kolekcję m.in. zielników, ksiąg botaniki farmaceutycznej, narzędzia wykorzystywane przez dawnych zielarzy do opracowywania receptur na bazie ziół leczniczych Fot. Aboca
Muzeum Aboca zawiera kolekcję m.in. zielników, ksiąg botaniki farmaceutycznej, narzędzia wykorzystywane przez dawnych zielarzy do opracowywania receptur na bazie ziół leczniczych Fot. Aboca

Zespół ekspertów z branży botanicznej, farmaceutycznej, medycznej, sztuki i bibliografii, we współpracy z instytucjami uniwersyteckimi poświęca się badaniom historyczno-naukowym nad zastosowaniem roślin w farmakopei, dzięki badaniom i konsultacji dawnych tekstów.

Wyniki historycznych badań prowadzą często do poznania właściwości leczniczych zapomnianych ziół i roślin, które eksperci z Centrum Badawczego przekazują do działu badań naukowych Aboca, który po zgłębieniu i sprawdzeniu wszelkich zastosowań terapeutycznych badanej rośliny, przechodzi do badań i tworzenia nowych produktów zielarskich, które później zostaną poparte badaniami i dowodami klinicznymi.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum