Ze szpitala wojewódzkiego wyciekły dane pacjentów. Placówka ostrzega przed kredytami na skradzione dane

Autor: oprac. JKB • Źródło: Facebook, rzeszow-news.pl, Rynek Zdrowia27 czerwca 2022 08:00

Z przychodni wyciekły dane pacjentów. Do zdarzenia doszło w styczniu, ale dopiero teraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Rzeszowie wydał w sprawie komunikat. - Ujawnione dane nie obejmowały informacji dotyczących stanu zdrowia pacjentów – czytamy.

Ze szpitala wojewódzkiego wyciekły dane pacjentów. Placówka ostrzega przed kredytami na skradzione dane
Rzeszowska placówka ujawniła wyciek danych osobowych pacjentów. Fot. AdobeStock
  • Dane pacjentach wyciekły z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rzeszowie – do incydentu doszło na początku stycznia, ale o wszystkim poinformowano dopiero niedawno
  • - Naruszenie było wynikiem błędu w systemie informatycznym i polegało na możliwości zapoznania z danymi osobowymi pacjentów naszego laboratorium – podkreślono w komunikacie
  • Jak podkreśliła placówka, w celu zminimalizowania możliwych negatywnych skutków naruszenia, zaleca się założenie konta w systemie informacji kredytowej i gospodarczej

Ze szpitala wojewódzkiego wyciekły dane pacjentów

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Rzeszowie w komunikacie z 20 czerwca poinformował, że w dniach 5-7 stycznia tego roku doszło do wycieku danych osobowych pacjentów (imię, nazwisko, PESEL i data urodzenia).

- Naruszenie było wynikiem błędu w systemie informatycznym SOLAB_WWW i polegało na możliwości zapoznania się z danymi osobowymi pacjentów naszego laboratorium po zalogowaniu się do konta pacjenta i manualnym aktywowaniu dostępu do danych jako lekarz – wskazano w komunikacie.

Jednocześnie placówka podkreśliła, że ujawnione dane nie obejmowały informacji dotyczących stanu zdrowia pacjentów. Z raportu od dostawcy systemu informatycznego wynika, że do wewnętrznego systemu WSZ zalogowały się aż 84 niepowołane osoby.

- Natychmiast po ujawnieniu naruszenia danych osobowych, tj. 07.01.2022 roku, podjęte zostały odpowiednie kroku, celem ich zabezpieczenia, zablokowania do nich dostępu oraz zapobiegnięcia wystąpienia takiej sytuacji w przyszłości – dodano.

Co z bezpieczeństwem danych pacjentów?

WZS w Rzeszowie zaznaczył w komunikacie, że wyciek wspomnianych danych osobowych może wiązać się z wieloma negatywnymi następstwami, m.in. próbą uzyskania przez osobę trzecią pożyczek, dostępu do systemów obsługujących udzielanie świadczeń medycznych.

- W celu zminimalizowania ewentualnych negatywnych skutków naruszenia zalecamy założenie konta w systemie informacji kredytowej i gospodarczej w celu dodatkowego zabezpieczenia swoich danych przed nieuprawnionym wykorzystaniem – wskazał szpital.

Co więcej, w rozmowie z lokalnym portalem rzeszow-news.pl dyrektorka rzeszowskiej przychodni Józefa Misiewicz wyjaśniła, że sprawę traktuje poważnie i chce wyciągnąć stosowne konsekwencje wobec firmy, która dopuściła się błędu.

- Firma nie zrobiła odpowiedniego zabezpieczenia i po kliknięciu listy pacjentów wyświetlały się dane innych osób – powiedziała.

Dyrektorka radzi pacjentom, aby skontaktowali się z Inspektorem Ochrony Danych Osobowych Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznego w Rzeszowie.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum