×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

W drugiej połowie 2023 zmiany w systemie recept. W Ministerstwie Zdrowia tłumaczą

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia02 kwietnia 2023 19:15Aktualizacja: 02 kwietnia 2023 19:24

Jeszcze w drugim półroczu 2023 roku planowane jest wprowadzenie zmian w systemie elektronicznych recept - zapowiada wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w odpowiedzi na poselską interpelację.

W drugiej połowie 2023 zmiany w systemie recept. W Ministerstwie Zdrowia tłumaczą
W drugiej połowie 2023 zmiany w systemie recept. W Ministerstwie Zdrowia tłumaczą Fot. AdobeStock

 

Realizacja jednej e-recepty w różnych aptekach dziś niemożliwa

Do Ministerstwa Zdrowia skierowano interpelację poselską w sprawie zmian, usprawniających realizację elektronicznych recept. Chodzi między innymi o możliwości wykupienia leków z jednej e-recepty w różnych aptekach. Obecnie to niemożliwe.

- Pacjent pozostający w długoterminowym leczeniu, który otrzymuje od lekarza e-receptę na kilka opakowań tego samego leku, nie może jej zrealizować w kilku aptekach, jeśli jedna nie dysponuje odpowiednią ilością specyfiku. W poszukiwaniu leków pacjenci podróżują często do odległych miejscowości i jeśli nie mogą zakupić przepisanej liczby opakowań, muszą po resztę wrócić do tej samej apteki. Logika podpowiada, że pozostałe opakowania można by nabyć w dowolnej aptece, gdyby nie przepis, który nie pozwala dzielić realizacji recepty między kilka placówek - wskazano w interpelacji. 

Waldemar Kraska odpowiada, że funkcjonujące dziś zasady realizacji e-recepty "umożliwiają farmaceutom prawidłowe rozliczanie się z Narodowym Funduszem Zdrowia".

- Dla każdej e-recepty jest wystawiany Dokument Realizacji Recepty (DRR). W przypadku, gdy farmaceuta wyda część opakowań danego leku, nanosi dla danej pozycji w DRR status częściowej realizacji. Wówczas realizacja takiej e-recepty musi być dokończona w tej samej aptece - przypomina wiceminister zdrowia.

Dodaje, że rozwiązanie "wynika z trudności związanych z ewentualną możliwością realizacji pojedynczego dokumentu e-recepty w różnych aptekach m.in. ze względu na możliwość wydawania zamienników leków, różnych konfiguracji opakowań, ryzyko popełnienia błędu podczas wydawania leku przez różne apteki".

Zmiany w receptach w drugim półroczu 2023

Jednocześnie przyznaje, że zmiana w tym zakresie jest w resorcie zdrowia analizowana. 

- Wprowadzanie możliwości realizacji pojedynczej e-recepty w różnych aptekach bez dokładnej i wieloaspektowej analizy mogłoby wywrzeć negatywny skutek na sam proces realizacji recept, jak i bezpieczeństwo pacjentów. Funkcjonalność ta jest przedmiotem prac Ministerstwa Zdrowia - odpowiada. 

Dodaje, że "wprowadzenie zmian w systemie e-recept jest zaplanowan ena drugie półrocze 2023 roku". 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze