×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Aplikacje zdrowotne również jako wyroby medyczne. Ministerstwo Zdrowia zaczęło certyfikację

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia31 marca 2023 11:34Aktualizacja: 31 marca 2023 11:54

Ministerstwo Zdrowia przewiduje dynamiczny rozwój aplikacji mobilnych w takich dziedzinach jak m.in. zdrowie psychiczne, endokrynologia, neurologia, reumatologia, kardiologia, czy rehabilitacja. Którym z nich można zaufać? Ruszyła certyfikacja takich rozwiązań. Zgłoszone resort zdrowia sprawdzi  nie tylko merytorycznie.

Aplikacje zdrowotne również jako wyroby medyczne. Ministerstwo Zdrowia zaczęło certyfikację
Aplikacji zdrowotnych jest całe mnóstwo. Fot. Shutterstock
  • Ministerstwo Zdrowia udostępniło dziś formularz online do zgłaszania aplikacji, skierowanych do pacjentów
  • Podlegać będą ocenie w celu uzyskania tytuł Aplikacji Certyfikowanej MZ i umieszczenia w Portfelu Aplikacji Zdrowotnych (PAZ)
  • Z takim pomysłem MZ wyszło jeszcze w ub. roku. Teraz rozpoczyna sprawdzanie zgłaszanych rozwiązań pod kątem bezpieczeństwa i przydatności

Pacjenci będą mogli wybierać zaufane aplikacje

Aplikacji, w tym głównie mobilnych, dotyczących zdrowia jest mnóstwo i wciąż przybywa. Podpowiadają m.in., jakie stosować diety, kiedy brać leki, jak ćwiczyć, co stosować, aby zdrowo żyć. Mogą też monitorować nasz stan zdrowia: akcję serca, ciśnienie tętnicze, wagę itp. Są też bardziej profesjonalne rozwiązania. Twórcy oprogramowania prześcigają się w pomysłach. Czy wszystkie są bezpieczne w użytkowaniu, zarówno pod kątem technicznym, cyfrowym, jak i zdrowotnym? Ministerstwo Zdrowia to sprawdzi i wyda stosowny glejt dla oprogramowania, które uzna za bezpieczne.

- W PAZ będą umieszczane aplikacje skierowane do pacjentów, które uzyskały pozytywną ocenę i otrzymały tytuł Aplikacji Certyfikowanej MZ. Będą to aplikacje sprawdzone pod względem bezpieczeństwa informacji oraz merytorycznie - informuje resort zdrowia. Certyfikowane aplikacje mają wspierać pacjenta w kwestiach zdrowotnych i pomagać w diagnozie i leczeniu.

Tytuł „Aplikacja Certyfikowana MZ” będzie mogła uzyskać aplikacja, której oprogramowanie zostało zakwalifikowane jako wyrób medyczny.

W przypadku aplikacji zdrowotnych, które nie realizują procesów diagnostycznych lub terapeutycznych, status wyrobu medycznego nie będzie wymagany.

W aplikacjach zdrowotnych chodzi o rozwiązania, które można stosować zdalnie w środowisku domowym pacjenta, czyli takie, które monitorują stan zdrowia pacjenta lub pomagają w realizacji zaleceń, utrzymywaniu dobrej kondycji psychicznej i fizycznej lub wspierają w codziennych czynnościach z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Stosowanie danej aplikacji przez pacjenta może pomagać personelowi medycznemu monitorować jego stan zdrowia, wspierać w realizacji zaleceń dotyczących np. diety, ruchu i innych zaleceń niefarmakologicznych.

Takie mamy czasy, aplikacji jest mnóstwo

- Przewidujemy  dynamiczny rozwój aplikacji mobilnych w takich dziedzinach jak m.in. zdrowie psychiczne, endokrynologia, neurologia, reumatologia, kardiologia, czy rehabilitacja - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Stąd pomysł na certyfikację, odsianie pożądanych i użytecznych rozwiązań od niekoniecznie potrzebnych lub mogących wprowadzać użytkownika w błąd. 

Każda zgłoszona aplikacja będzie oceniana formalnie i merytorycznie oraz weryfikowana pod kątem bezpieczeństwa cyfrowego i bezpieczeństwa użytkowania technicznego.

- Użytkownik aplikacji, która otrzyma Certyfikat i zostanie umieszczona w PAZ, będzie mieć pewność, że aplikacja ta jest bezpieczna i sprawdzona - dodaje MZ. 

Dla twórców aplikacji uzyskanie Certyfikatu oraz umieszczenie w PAZ będzie świadectwem najwyższej jakości, skuteczności i bezpieczeństwa ich produktu oraz szansą na jego rozpowszechnienie wśród szerokiego grona pacjentów oraz personelu medycznego.

Formularz wraz z regulaminem są dostępne po zalogowaniu na platformie POPI: https://e-inwestycje.mz.gov.pl/  (zakładka „PAZ”). 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum