Aplikacje zdrowotne również jako wyroby medyczne. Ministerstwo Zdrowia zaczęło certyfikację
Ministerstwo Zdrowia przewiduje dynamiczny rozwój aplikacji mobilnych w takich dziedzinach jak m.in. zdrowie psychiczne, endokrynologia, neurologia, reumatologia, kardiologia, czy rehabilitacja. Którym z nich można zaufać? Ruszyła certyfikacja takich rozwiązań. Zgłoszone resort zdrowia sprawdzi nie tylko merytorycznie.

- Ministerstwo Zdrowia udostępniło dziś formularz online do zgłaszania aplikacji, skierowanych do pacjentów
- Podlegać będą ocenie w celu uzyskania tytuł Aplikacji Certyfikowanej MZ i umieszczenia w Portfelu Aplikacji Zdrowotnych (PAZ)
- Z takim pomysłem MZ wyszło jeszcze w ub. roku. Teraz rozpoczyna sprawdzanie zgłaszanych rozwiązań pod kątem bezpieczeństwa i przydatności
Pacjenci będą mogli wybierać zaufane aplikacje
Aplikacji, w tym głównie mobilnych, dotyczących zdrowia jest mnóstwo i wciąż przybywa. Podpowiadają m.in., jakie stosować diety, kiedy brać leki, jak ćwiczyć, co stosować, aby zdrowo żyć. Mogą też monitorować nasz stan zdrowia: akcję serca, ciśnienie tętnicze, wagę itp. Są też bardziej profesjonalne rozwiązania. Twórcy oprogramowania prześcigają się w pomysłach. Czy wszystkie są bezpieczne w użytkowaniu, zarówno pod kątem technicznym, cyfrowym, jak i zdrowotnym? Ministerstwo Zdrowia to sprawdzi i wyda stosowny glejt dla oprogramowania, które uzna za bezpieczne.
- W PAZ będą umieszczane aplikacje skierowane do pacjentów, które uzyskały pozytywną ocenę i otrzymały tytuł Aplikacji Certyfikowanej MZ. Będą to aplikacje sprawdzone pod względem bezpieczeństwa informacji oraz merytorycznie - informuje resort zdrowia. Certyfikowane aplikacje mają wspierać pacjenta w kwestiach zdrowotnych i pomagać w diagnozie i leczeniu.
Tytuł „Aplikacja Certyfikowana MZ” będzie mogła uzyskać aplikacja, której oprogramowanie zostało zakwalifikowane jako wyrób medyczny.
W przypadku aplikacji zdrowotnych, które nie realizują procesów diagnostycznych lub terapeutycznych, status wyrobu medycznego nie będzie wymagany.
W aplikacjach zdrowotnych chodzi o rozwiązania, które można stosować zdalnie w środowisku domowym pacjenta, czyli takie, które monitorują stan zdrowia pacjenta lub pomagają w realizacji zaleceń, utrzymywaniu dobrej kondycji psychicznej i fizycznej lub wspierają w codziennych czynnościach z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Stosowanie danej aplikacji przez pacjenta może pomagać personelowi medycznemu monitorować jego stan zdrowia, wspierać w realizacji zaleceń dotyczących np. diety, ruchu i innych zaleceń niefarmakologicznych.
Takie mamy czasy, aplikacji jest mnóstwo
- Przewidujemy dynamiczny rozwój aplikacji mobilnych w takich dziedzinach jak m.in. zdrowie psychiczne, endokrynologia, neurologia, reumatologia, kardiologia, czy rehabilitacja - informuje Ministerstwo Zdrowia.
Stąd pomysł na certyfikację, odsianie pożądanych i użytecznych rozwiązań od niekoniecznie potrzebnych lub mogących wprowadzać użytkownika w błąd.
Każda zgłoszona aplikacja będzie oceniana formalnie i merytorycznie oraz weryfikowana pod kątem bezpieczeństwa cyfrowego i bezpieczeństwa użytkowania technicznego.
- Użytkownik aplikacji, która otrzyma Certyfikat i zostanie umieszczona w PAZ, będzie mieć pewność, że aplikacja ta jest bezpieczna i sprawdzona - dodaje MZ.
Dla twórców aplikacji uzyskanie Certyfikatu oraz umieszczenie w PAZ będzie świadectwem najwyższej jakości, skuteczności i bezpieczeństwa ich produktu oraz szansą na jego rozpowszechnienie wśród szerokiego grona pacjentów oraz personelu medycznego.
Formularz wraz z regulaminem są dostępne po zalogowaniu na platformie POPI: https://e-inwestycje.mz.gov.pl/ (zakładka „PAZ”).
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)