UE zapewni leczenie COVID-19. Podpisano umowę na dostawę leku Paxlovid

Autor: oprac. JKB • Źródło: Europejska Unia Zdrowotna, Rynek Zdrowia24 listopada 2022 10:00

Działający przy Komisji Europejskiej Urząd ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia (HERA) podpisał umowę ramową, dotyczącą zamówienia wspólnego na dostawę leku Paxlovid.

UE zapewni leczenie COVID-19. Podpisano umowę na dostawę leku Paxlovid
Podpisano umowę z Pfizerem na dostawę leku Paxlovid. Fot. AdobeStock
  • Urząd ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia (HERA) podpisał umowę ramową dotyczącą zamówienia wspólnego na dostawę leku Paxlovid dla pacjentów z COVID-19 zagrożonych rozwojem ciężkiej choroby
  • Umowa została zawarta z firmą Pfizer i będzie obowiązywać początkowo przez 12 miesięcy – państwa uczestniczące w przetargu będą mogły zakupić prawie 3,5 mln pięciodniowych kuracji doustnym lekiem Paxlovid
  • Lek ten stosuje się w leczeniu COVID-19 u osób dorosłych, które nie wymagają dodatkowego podawania tlenu

Nowa umowa na lek podpisana

Jak wynika z oficjalnego komunikatu Europejskiej Unii Zdrowotnej, Urząd ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia (HERA) działający przy Komisji Europejskiej podpisał 23 listopada umowę ramową na dostawę leku Paxlovid, doustnego inhibitora dla pacjentów z COVID-19 zagrożonych rozwojem ciężkiej choroby. Umowę podpisano z firmą Pfizer i będzie początkowo obowiązywać przez 12 miesięcy.

Łącznie w przetargu uczestniczy 13 państw członkowskich UE oraz krajów kandydujących do UE. Kraje te będą mogły zakupić do 3 427 517 pięciodniowych kuracji doustnym Paxlovidem – podano w komunikacie.

Wyjaśniono także, że Paxlovid może być stosowany w leczeniu COVID-19 u osób dorosłych, które nie wymagają dodatkowego podawania tlenu, ale u których występuje zwiększone ryzyko ciężkiego przebiegu choroby. - Oczekuje się, że Paxlovid będzie skuteczny przeciwko obecnie krążącym i dominującym szczepom wirusa – dodano.

Wspólne udzielanie zamówień

W komunikacie przypomniano, że Komisja jest zaangażowana w budowanie silniejszej i aktywnej Europejskiej Unii Zdrowotnej, która jest przygotowana i zdolna do reagowania na pojawiające się zagrożenia dla zdrowia.

- Pandemia COVID-19 pokazała, jak ważna jest koordynacja między krajami europejskimi oraz wartość dodana wspólnej reakcji w obliczu transgranicznych zagrożeń zdrowotnych – czytamy.

Co ważne, HERA ściśle współpracuje z uczestniczącymi krajami w celu określenia i wdrożenia priorytetów wspólnych zamówień.

- Celem mechanizmu wspólnych zamówień jest zapewnienie bardziej sprawiedliwego dostępu do określonych medycznych środków zaradczych oraz poprawa bezpieczeństwa dostaw wraz z bardziej zrównoważonymi cenami dla uczestniczących krajów UE – przypomniano.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum