×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wdówik: nadal trwają prace nad listą chorób z prawem do bezterminowego orzeczenia o niepełnosprawności

Autorzy: PAP; oprac. JW • Źródło: PAP27 sierpnia 2023 18:00Aktualizacja: 27 sierpnia 2023 19:00

Nadal trwają prace nad listą chorób rzadkich - wskazał w niedzielę, 27 sierpnia, wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik. Zaznaczył, że lista nie została jeszcze opublikowana, a informowanie o tym, że dane schorzenie nie zostało do niej dodane, jest przedwczesne.

Wdówik: nadal trwają prace nad listą chorób z prawem do bezterminowego orzeczenia o niepełnosprawności
Wdówik: informowanie, że jakaś choroba została lub nie została dodana do listy, jest stanowczo przedwczesne. Fot. PAP/Tomasz Gzell

 

Lista chorób z prawem do bezterminowego orzeczenia o niepełnosprawności. Wdówik: prace nadal trwają

Wiceszef MRiPR odniósł się w ten sposób do listy schorzeń kwalifikujących do otrzymania bezterminowego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

"Tak jak zadeklarowałem na komisji sejmowej, biuro Pełnomocnika rozpoczęło prace nad listą chorób rzadkich, o jednorodnym i trwałym przebiegu, nierokujących poprawy, która będzie podstawą do wydawania orzeczeń na stałe. Prace nadal trwają i żadna lista nie została opublikowana" - zapewnił w niedzielnym wpisie na Twitterze pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, wiceszef resortu rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik.

Jak dodał, "w tym kontekście informowanie o tym, że jakaś choroba została lub nie została dodana do listy jest stanowczo przedwczesne".

Wiceminister zarzuca Gazecie Wyborczej kłamstwo. Chodzi o wykreślenie z listy zespołu Downa 

W rozmowie z PAP wyjaśnił, że jest to odpowiedź na tekst opublikowany przez "Gazetę Wyborczą", w którym podano, że Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wykreśliło zespół Downa z listy chorób genetycznych uprawniających do bezterminowego orzeczenia o niepełnosprawności.

- Gazeta Wyborcza publikuje nieprawdziwe informacje, że ministerstwo jakoby przygotowało listę, w której nie uwzględniło zespołu Downa. To wszystko jest nieprawda - zapewnił Wdówik.

- Tak jak obiecałem na komisji 13, czy 14 września ubiegłego roku, podjęliśmy prace. Poprosiliśmy o pomoc genetyków, profesorów, specjalistów od chorób rzadkich. Oni nam przesłali pierwszą propozycję listy. Nasi lekarze podjęli prace nad tą listą - podał wiceminister. Wskazał, że "kluczowe nie jest to czy choroba jest rzadka, lecz to czy choroba ma jednorodny przebieg, że nie gwarantuje poprawy zdrowia". - Pod tym kątem nasi lekarze te listę przejrzeli, a następnie poprosiliśmy o konsultacje Ministerstwo Zdrowia - poinformował.

- Sądzę, że niezbędne będzie powołanie zespołu międzyresortowego, bo mamy tu dwie perspektywy, które się zderzają. Jedna perspektywa to jest perspektywa medyczna, która po prostu mówi o etiologii danej jednostki chorobowej, o jej przebiegu i o tym mówią eksperci. Natomiast z naszego punktu widzenia równie ważne jest, jakie są konsekwencje funkcjonalne, bo nie jest tak, że każda choroba będzie oznaczać stan wysokiej niepełnosprawności. Zależnie od tego, jaka to choroba musimy zderzyć nasze poglądy i zdecydować, z jaką rekomendacją daną chorobę wpisywać na listę - wyjaśnił pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych.

- Dlatego uważam, że niezbędne będzie wystąpienie do ministra zdrowia o to, żeby powołać zespół międzyresortowy i dopracować to w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Bo zakładam, że będziemy w stanie dopracować tę listę do powiedzmy końca października najdalej - powiedział.

Wdówik: po to tę pracę podjęliśmy, żeby rodzice nie musieli co chwila chodzić po orzeczenie

Podkreślił, że "nie wolno działać w taki sposób nieodpowiedzialny, żeby straszyć rodziny osób niepełnosprawnych, że jakieś choroby, np. zespół Downa nie będą objęte wsparciem, nie będą uwzględniane". - Nikt nic takiego nie powiedział - zapewnił.

- Po to tę pracę podjęliśmy, żeby rodzice nie musieli co chwila chodzić po orzeczenie, żeby mogli dostać je raz do 16 roku życia i potem drugi raz na dorosłość, bo takie jest nasze orzecznictwo: do 16 roku życia jest jedno orzeczenie, a potem na dorosłość jest inne orzeczenie. Tego się nie da przeskoczyć, to musi być na dwa razy, ale to są jedyne dwie komisje, które człowiek będzie musiał przejść. Po to jest ta praca, żeby wyjść na przeciw ludziom, więc takie bardzo brzydkie pomawianie, że my chcemy ludziom utrudnić sytuację jest to prostu mówieniem nieprawdy i niepotrzebnym wprowadzaniem niepokoju wśród osób niepełnosprawnych i ich rodzin - powiedział Wdówik.

W sobotę w "Wysokich obcasach" dodatku do "Gazety Wyborczej" matka chłopca z zespołem Downa Hanna Kustyra powiedziała, że do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej została złożona przygotowana przez lekarzy genetyków lista chorób i wad genetycznych, którą MRiPS okroiło o 60 proc. zostawiając 91 chorób i wad oraz, że wśród nich nie ma zespołu Downa.

21 sierpnia Polska Agencja Prasowa podała, że MRiPS ma już gotową listę chorób, które będą uprawniały do bezterminowego orzeczenia o niepełnosprawności. "Jak powiedział wiceminister Paweł Wdówik wykaz został już zweryfikowany i przekazany do Ministerstwa Zdrowia" - czytamy. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum