Skierowanie na rehabilitację trzeba szybko zarejestrować. Inaczej traci ważność
Skierowania do lekarzy specjalistów i do szpitala teoretycznie ważne są do czasu ustania przyczyny, dla którego zostały wydane. Od tej zasady są jednak ważne wyjątki. Bardzo ważne jest przestrzeganie 30-dniowego terminy rejestracji w przypadku skierowania na rehabilitację leczniczą.

Od 1 marca ten lek zdrożeje o prawie 200 zł
Jak długo ważne jest skierowanie?
Z reguły skierowania do szpitala, na badania czy do poradni specjalistycznej są ważne "do chwili jego realizacji" lub gdy "traci ważność z chwilą ustania przyczyny kierowania". Od tej zasady jest jednak ważne zastrzeżenie, o którym informuje Narodowy Fundusz Zdrowia.
- Termin ważności skierowania nie jest ściśle określony, jeśli jednak skierowanie zostanie przedłożone do realizacji po zbyt długim czasie od daty jego wystawienia, lekarz może podjąć decyzję o konieczności zaktualizowania informacji o stanie zdrowia pacjenta celem zweryfikowania pierwotnej przyczyny kierowania - podkreśla NFZ.
To zastrzeżenie dotyczy zarówno skierowań do szpitala, jak i do Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej AOS.
Co jednak istotne w obu przypadkach, w związku z wejściem w życie e-skierowań, znikł obowiązek dostarczenia do placówki oryginału skierowania w terminie 14 dni.
Skierowanie na rehabilitację trzeba zarejestrować w terminie 30 dni
Są też jednak sytuacje, gdy skierowania mają ściśle określone terminy, których trzeba przestrzegać, inaczej będzie ono nieważne. Tak jest w przypadku skierowania na rehabilitację leczniczą. Tu obowiązuje kilka reguł.
Jedną z nich jest obowiązek zarejestrowania skierowania na zabiegi fizjoterapeutyczne w warunkach ambulatoryjnych w zakładzie rehabilitacji w terminie 30 dni od daty wystawienia. Jeśli pacjent tego nie zrobi, dokument jest nieważny.
Skierowanie na rehabilitację leczniczą. Zasady:
- Do świadczeń rehabilitacji wymagane jest skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Skierowanie obowiązuje do wszystkich zakresów rehabilitacji, w tym do lekarza rehabilitacji leczniczej, tj. do lekarskiej ambulatoryjnej opieki rehabilitacyjnej.
- Na niektóre zakresy świadczeń skierowanie wystawić może tylko lekarz specjalista.
- Skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne w warunkach ambulatoryjnych traci ważność, jeżeli nie zostanie zarejestrowane w zakładzie rehabilitacji w terminie 30 dni od daty wystawienia
- Skierowanie na rehabilitację stacjonarną jest ważne, dopóki istnieją przesłanki wskazujące na potrzebę podjęcia działań diagnostycznych lub terapeutycznych
- Od 9 stycznia 2022 r. wystawiane jest e-skierowanie
Skierowanie na rehabilitację to niejedyne, przy którym trzeba pilnować terminów. Dla przykładu skierowanie na leczenie uzdrowiskowe (po zatwierdzeniu celowości leczenia przez NFZ) podlega weryfikacji po upływie 18 miesięcy od dnia jego wystawienia. Natomiast skierowanie do szpitala psychiatrycznego wydawane jest w dniu badania, a jego ważność wygasa po upływie 14 dni.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (7)