Prof. Czauderna: jeszcze w tym roku pierwsza szybka nowelizacja ustawy o Funduszu Medycznym

Autor: LJ • Źródło: Rynek Zdrowia22 sierpnia 2022 14:37

Jeszcze w tym roku nastąpi pierwsza, szybka nowelizacja ustawy o Funduszu Medycznym. Równocześnie analizujemy bardzo uważnie wszystkie głosy krytyczne i patrzymy, czy nie będzie potrzebna jego głębsza nowelizacja - zapowiada prof. Piotr Czauderna.

Prof. Czauderna: jeszcze w tym roku pierwsza szybka nowelizacja ustawy o Funduszu Medycznym
Prof. Czauderna wyraził nadzieję, że jeszcze w tym roku nastąpi "pierwsza, szybka" nowelizacja ustawy o Funduszu Medycznym Fot. PTWP
  • Od 1 września 2022 roku będą refundowane dwie nowe terapie stosowane w rdzeniowym zaniku mięśni, finansowane w ramach Funduszu Medycznego
  • Grażyna Ignaczak-Bandych: - Mam nadzieję, że Fundusz Medyczny będzie się cieszył nie tylko uznaniem pacjentów, ale że znajdzie też uznanie wśród dziennikarzy i sfery politycznej, bo jest bardzo niesprawiedliwie atakowany
  • Prof. Piotr Czauderna: Chcę zaapelować o trochę kredytu zaufania. Fundusz Medyczny jest młodym dzieckiem, funkcjonuje nieco ponad półtora roku

Prof. Piotr Czuderna: chcę zaapelować o trochę kredytu zaufania

Dzisiejsze (22 sierpnia 2022 roku) ogłoszenie informacji o refundacji dwóch kolejnych leków stosowanych w SMA w ramach Funduszu Medycznego stało się okazją do podsumowania dotychczasowych efektów działania tego źródła finansowania nowych leków.

Od 1 września 2022 roku do programu leczenia SMA obok nusinersenu wejdą: onasemnogen abeparwowek (lek Zolgensma) oraz risdiplam (lek Evrysdi).

Obecna na konferencji szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych przypomniała, że Fundusz Medyczny wszedł w życie dopiero w listopadzie 2020 roku. Choć, jak przyznała, początkowo "nie wszystkie aspekty działania funduszu wystartowały szybko", to zapewniła, że "dziś nadrabiamy te zaległości". Zapowiedziała też nowelizację ustawy o Funduszu Medycznym.

- Mam nadzieję, że Fundusz Medyczny będzie się cieszył nie tylko uznaniem pacjentów, ale że także znajdzie uznanie wśród dziennikarzy i sfery politycznej, bo bardzo niesprawiedliwie jest atakowany. Mam nadzieję, że Fundusz nabierze rozpędu i że zmiany będą adekwatne do potrzeb. Myślę, że pierwsza nowelizacja powinna być niebawem. A potem – jeśli takie będą potrzebny – będą głębsze zmiany - dodała.

Zadowolenia z włączenia do refundacji w ramach Funduszu nowoczesnych terapii nie krył prof. Piotr Czauderna, przewodniczący Rady ds. Ochrony Zdrowia przy Prezydencie RP.

- To jeden z donioślejszych dni Funduszu Medycznego. Mamy świadomość różnego rodzaju niedociągnięć, mamy świadomość konieczności poprawek. Stąd wynika m.in. konieczność nowelizacji prawodawstwa, ale dzisiejszy dzień jest dniem wyjątkowo radosnym. Dzięki Funduszowi Medycznemu w Polsce zaczyna być finansowany najdroższy lek świata, za jaki uważa się Zolgensmę.

- Chcę zaapelować o trochę kredytu zaufania. Fundusz Medyczny jest młodym dzieckiem, funkcjonuje nieco ponad półtora roku - mówił. 

Przypomniał, że zarzut, jaki często stawiano twórcom ustawy to fakt, że firmy nie chcą przystępować do negocjacji na warunkach, jakie stworzyła ustawa o Funduszu Medycznym, z pierwszej listy pięciu leków opublikowanej w 2021 roku.

- Po obecnej decyzji, wszystkie 5 leków będzie w Polsce finansowane ze środków publicznych. Za chwilę będą się toczyły kolejne negocjacje i stopniowo Fundusz Medyczny spełni oczekiwania i przyczyni się do lepszego dostępu pacjentów do innowacyjnych leków - podkreślał.

Będzie szybka nowelizacja ustawy o Funduszu Medycznym

Prof. Czauderna wyraził nadzieję, że jeszcze w tym roku nastąpi "pierwsza, szybka" nowelizacja: - Równocześnie analizujemy bardzo uważnie wszystkie głosy krytyczne i patrzymy czy nie będzie potrzebna głębsza nowelizacja Funduszu Medycznego, czy wprowadzenie finansowania nowych działań. Ale to na pewno dopiero w przyszłym roku.

Profesor wskazał też, jakich zmian można się spodziewać w zapowiadanej nowelizacji.

- Po półtora roku funkcjonowania widać, które limity są za niskie, na przykład trzeba podnieść limit na RDTL, na bezlimitowe leczenie dzieci i młodzieży. Być może trzeba wydłużyć czas finansowania leków innowacyjnych, by zebrać przez dostatecznie długi okres dane kliniczne na temat skuteczności - wymieniał.

Na ten ostatni aspekt zwrócił uwagę w rozmowie z "Rynkiem Zdrowia" mec. Juliusz Krzyżanowski z kancelarii Baker McKenzie: - Koncepcja finansowania najnowszych leków z Funduszu Medycznego zakłada, że zostają one sfinansowane na swego rodzaju okres próbny 2 lat. W tym czasie, zgodnie z przepisami, podlegają one porównaniu z alternatywnymi sposobami postępowania medycznego pod względem skuteczności i działań niepożądanych w oparciu o analizy danych otrzymane z NFZ. Dodatkowo, na 90 dni przed zakończeniem tego pierwszego, 2-letniego okresu refundacji AOTMiT publikuje raport z oceny efektywności oraz jakości leczenia w oparciu o dane z rejestrów medycznych. Powyższe Minister Zdrowia będzie brał pod uwagę negocjując kontynuację refundacji na kolejny okres. Jednocześnie, ze strony resortu zdrowia pojawiały się głosy, że ten okres dwóch lat jest jednak trochę za krótki i być może warto wydłużyć go do czterech lat.

- Dlatego pomysł, żeby to był okres czteroletni, nie jest zły. Dzięki temu czas obserwacji byłby dłuższy, a ocena skuteczności leku dużo bardziej rzetelna. Jeśli zaś dana terapia będąca TLI ma już refundowane komparatory, to możliwe jest porównywanie terapii z korzyścią dla płatnika, bo bez obciążania budżetu na powszechną refundację – dodał.

Zarzuty, które bardzo często pojawiają się pod adresem Funduszu Medycznego, dotyczą niewykorzystanych środków.

Co roku na konto Funduszu Medycznego mają trafiać 4 mld złotych z budżetu państwa. Dysponujący tymi środkami NFZ, do tej pory, otrzymał łącznie 4,2 mld zł (200 mln w 2020 i 4 mld w ubiegłym roku). Z tej kwoty wydał zaledwie 700 mln. Na kontach pozostało więc 3,5 mld zł do wykorzystania. Rok 2022 to kolejne 4 mld zł Oznacza to, że w tym roku do przeznaczenia będzie ponad 7 miliardów złotych. Resort tłumaczy, że niewydane pieniądze w żadnym wypadku nie przepadną.

Podczas dzisiejszej konferencji w resorcie, pytany o to, ile w Funduszu Medycznym jest pieniędzy, minister zdrowia Adam Niedzielski nie potrafił udzielić odpowiedzi: - W tej chwili nie znam tego stanu – odpowiedział.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum