×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Drogie leki mogą wypaść z refundacji. Ministerstwo Zdrowia ustaliło górny próg

Autor: oprac. JKB • Źródło: prawo.pl, Rynek Zdrowia12 września 2022 15:30

Ministerstwo Zdrowia może zrezygnować z finansowana leku z budżetu państwa, jeżeli koszt utrzymania jednego roku życia dzięki terapii przekroczy 240 tys. złotych. Wiele wskazuje na to, że wprowadzenie tego typu przepisów może oznaczać pozbawienie refundacji 6 leków stosowanych w terapii chorób rzadkich.

Drogie leki mogą wypaść z refundacji. Ministerstwo Zdrowia ustaliło górny próg
Nowelizacja ustawy może oznaczać brak refundacji dla niektórych leków. Fot. AdobeStock
  • Według projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej Ministerstwo Zdrowia może odmówić refundacji leku, jeśli koszt uzyskania dodatkowego roku życia przekracza sześciokrotność produktu krajowego brutto na jednego mieszkańca – wyjaśnia prawo.pl
  • Jak wynika z dalszych informacji, progiem tym jest 240 tysięcy złotych. Tymczasem wiele terapii chorób rzadkich znacznie wykraczają poza ten pułap finansowy
  • Co więcej resort zdrowia podał w uzasadnieniu do projektu, że ustanowiony próg będzie hamulcem dla koncernów farmaceutycznych związanych z cenami ich leków
  • Jeśli wspomniane przepisy weszłyby w życie, wówczas aż sześć leków stosowanych w terapii chorób rzadkich nie byłyby refundowane

Drogie leki mogą wypaść z refundacji. Ministerstwo Zdrowia ustaliło górny próg

Jak wyjaśnia prawo.pl, według projektu nowelizacji ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw posiada budzący kontrowersje zapis. Według niego, minister zdrowia będzie mógł odmówić decyzji o refundacji leku, jeżeli koszt uzyskania dodatkowego roku życia skorygowanego o jakość (lub koszt uzyskania dodatkowego roku życia), przekracza sześciokrotność produktu krajowego brutto na jednego mieszkańca.

Progiem tym ustanowiono kwotę 240 tysięcy złotych, ale wielu ekspertów zwraca uwagę na fakt, że część nowoczesnych terapii zwłaszcza chorób rzadkich jest zdecydowanie droższa.

Jak wynika z danych przedstawionych przez prawo.pl, wskazany przepis dotyczyłby sześciu leków w 6 programach lekowych o łącznej wartości refundacji wynoszącej niecałe 294,5 mln złotych. Resort zdrowia nie podał jednak o jakie leki dokładnie chodzi.

Portal podkreśla jednocześnie, że bezpieczna jest terapia genowa leczenia SMA.

Próg finansowy ma być hamulcem dla koncernów farmaceutycznych

Zgodnie z przepisami projektu nowelizacji, nie przewidziano przepisów przejściowych, co pozwoliłoby nie stosować nowego progu do leków już funkcjonujących w systemie refundacyjnym. To zaś oznacza, że przy wydawaniu decyzji kontynuacyjnej, konieczne będzie wydanie decyzji negatywnej.

Jak cytuje prawo.pl, w uzasadnieniu do projektu MZ zaznaczyło, że wskazany próg będzie hamulcem dla koncernów farmaceutycznych dotyczących cen leków.

Kluczowym kryterium dotyczącym objęcia refundacją jest – jak wskazuje prawo.pl – koszt uzyskania dodatkowego roku życia pacjenta skorygowanego o jakość. Z kolei wysokość progu jest ustalana na podstawie wysokości trzykrotności PKB na jednego mieszkańca, ale minister może zgodzić się na refundację, nawet po przekroczeniu progu.

Wielu ekspertów podnosi natomiast, że tego typu zapis oznacza uniemożliwienie ministrowi zdrowia podjęcie pozytywnej decyzji refundacyjnej.

- Tymczasem Minister Zdrowia powinien mieć możliwość podjęcia decyzji o objęciu leku refundacją, nawet, jeżeli wysokość progu uzyskania dodatkowego roku życia skorygowanego o jakość przekracza sześciokrotność produktu krajowego brutto na jednego mieszkańca  - wyjaśnili prawo.pl prawnicy Kancelarii Adwokackiej Czyżewscy.






Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum