Badania na temat czynników przedwczesnego zgonu i raka u chorych na PSC

Autor: oprac. KM • Źródło: WUM/ Rynek Zdrowia28 maja 2021 16:58

Naukowcy z WUM przeprowadzili ważne badania na temat czynników ryzyka raka i przedwczesnego zgonu. To ogromny postęp w diagnostyce chorób rzadkich.

Badania na temat czynników przedwczesnego zgonu i raka u chorych na PSC
Badanie może przyczynić się do indywidualizacji nadzoru onkologicznego pacjentów z PSC. Fot. Shutterstock
  • Naukowcy z polskich ośrodków we współpracy z kolegami z USA i Niemiec badali rolę autoprzeciwciał jako czynników ryzyka m.in. zgonu u pacjentów z pierwotnym stwardniającym zapaleniem dróg żółciowych
  • Po wielu latach prób udało się wreszcie znaleźć pierwsze markery immunologiczne o znaczeniu prognostycznym w PSC - mówi prof. Piotr Milkiewicz, kierownik projektu
  • Naukowcy mówią, że trwają kolejne badania koncentrujące się na diagnostyce chorób rzadkich wątroby

Na łamach czasopisma naukowego "Alimentary Pharmacology and Therapeutic" zostały opublikowane wyniki "wielośrodkowej pracy badającej rolę autoprzeciwciał anty-GP2 i PR3-ANCA jako czynników rokowniczych przedwczesnego zgonu i raka dróg żółciowych u pacjentów z pierwotnym stwardniającym zapaleniem dróg żółciowych (PSC)" - poinformował Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Projekt był realizowany pod kierownictwem prof. Piotra Milkiewicza, Kierownika Kliniki Hepatologii  i Chorób Wewnętrznych UCK WUM oraz Europejskiego Ośrodka Referencyjnego z Zakresu Rzadkich Chorób Wątroby (ERN- RARE LIVER). Oprócz polskiej strony w projekcie udział wzięły ośrodki amerykańskie i niemieckie. Głównym wykonawcą projektu była dr hab. Ewa Wunsch, Kierownik Samodzielnej Pracowni Medycyny Translacyjnej PUM.

Autoprzeciwciała a ryzyko wystąpienia raka

W drodze badań naukowcy byli w stanie wyprowadzić wstępne dowody na wystąpienie zależności między przeciwciałami a wyższym poziomem ryzyka agresywnego przebiegu choroby, a ponadto raka dróg żółciowych i zgonu.

Prof. Piotr Milkiewicz cytowany przez WUM podkreśla, że „wszystko wskazuje na to, że po wielu latach prób udało się wreszcie znaleźć pierwsze markery immunologiczne o znaczeniu prognostycznym w PSC. Badanie może stać się impulsem do stworzenia nowych algorytmów rokowniczych umożliwiających ocenę ryzyka niekorzystnego przebiegu PSC. Może również przyczynić się do indywidualizacji nadzoru onkologicznego tych pacjentów”. 

Co wiemy dzisiaj o chorobach rzadkich?

Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych zaliczane jest do chorób rzadkich. Jak podkreślają naukowcy, choroby rzadkie stały się ostatnimi czasy popularnym tematem w środowiskach badawczych. Dzieje się tak ze względu na powolny, w porównaniu do innych chorób, postęp w ich diagnozowaniu i terapii. Dodatkową trudnością jest nieprzewidywalny przebieg PSC, potęgowany przez znaczące pogorszenie jakości życia pacjentów. Niesie także poważne ryzyko rozwoju nowotworu dróg żółciowych, który ma bardzo złe rokowania.

WUM informuje, że realizowane są również kolejne projekty skupiające się na diagnostyce i leczeniu rzadkich chorób wątroby.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum