Aplikacja pomoże wykryć chorobę rzadką. Objawy analizuje algorytm, potem konsylium

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP08 lipca 2021 10:20

Choroby rzadkie. Fundacja Saventic oferuje bezpłatną aplikację, która pomoże w diagnostyce takich schorzeń. Jak to działa?

Aplikacja internetowa pomoże w diagnostyce chorób rzadkich. Fot. Shutterstock
  • Aplikacja Fundacji Saventic pomoże pacjentom cierpiącym na chorobę rzadką albo czekającym na diagnozę w tym zakresie
  • Aplikacja pomaga m.in. przy diagnostyce choroby Gauchera i Fabry'ego
  • Jak to działa? Chory podaje m.in. swoje objawy i stan zdrowia, a przekazane informacje najpierw analizowane są przez algorytmy, po czym trafiają na konsylium ekspertów

Aplikacja pomoże wykryć chorobę rzadką

Twórcy fundacji oceniają, że jest to nowa nadzieja dla osób, które cierpią na chorobę rzadką i od miesięcy lub lat czekają na postawienie diagnozy oraz rozpoczęcie leczenia.

Aplikacja oferowana przez Fundację Saventic wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji, a jednocześnie - do analizy przypadku pacjenta - angażuje panel ekspertów.

- Zastosowane algorytmy na podstawie informacji dostarczonych przez pacjentów są w stanie określić ryzyko wystąpienia choroby rzadkiej z katalogu schorzeń, którymi aktualnie zajmuje się fundacja - czytamy w informacji prasowej przesłanej PAP.

Jak wyjaśnił Błażej Jelonek z Fundacji Saventic, obecnie fundacja pomaga w przyspieszeniu diagnostyki osób z chorobami tzw. spichrzeniowymi - chorobą Gauchera i Fabry'ego.

W planach jest rozszerzenie zakresu diagnostyki o kolejne jednostki chorobowe, takie jak choroba Pompego, Niemanna-Picka, amyloidoza ATTR oraz amyloidoza AL. 

- Prace nad udoskonaleniem algorytmu cały czas trwają - zapewnił Jelonek.

Jak to działa?

Każdy pacjent, u którego pomimo występowania szeregu objawów nie udało się postawić diagnozy, może skorzystać z aplikacji fundacji na stronie internetowej (https://www.fundacjasaventic.pl). Za pomocą aplikacji chory dostarcza informacji nt. stanu zdrowia, procesu diagnostycznego oraz aktualnych objawów. Za pośrednictwem strony istnieje możliwość dołączenia wszystkich dostępnych danych medycznych takich jak: wyniki badań, wypisy ze szpitala itp.

Przekazane informacje są następnie analizowane przez algorytmy sztucznej inteligencji. Dane pacjentów o stwierdzonym ryzyku którejkolwiek z chorób rzadkich, którymi zajmuje się fundacja, trafiają następnie do konsylium ekspertów.

Po konsylium koordynator kontaktuje się z pacjentami, u których stwierdzono wysokie ryzyko konkretnej choroby rzadkiej, i dostarcza informacje nt. rekomendowanego ośrodka czy specjalisty w celu przeprowadzenia pełnej diagnostyki.

Korzystanie z aplikacji internetowej przygotowanej przez fundację jest bezpłatne.

Dlaczego aplikacja internetowa?

Fundacja Saventic powstała z inicjatywy spółki Saventic Health - grupy specjalistów tworzących algorytmy sztucznej inteligencji wspierające lekarzy w diagnostyce chorób rzadkich.

Aplikacja internetowa - jak informuje fundacja - stanowi odpowiedź na potrzebę chorych z niepokojącymi objawami lub nieprawidłowościami w wynikach, którzy poszukują ich przyczyny, ale mimo to długo pozostają niezdiagnozowani. "Celem Fundacji jest nie tylko przyspieszenie diagnozy, ale także pokierowanie ruchem chorego tak, aby odnalazł właściwy ośrodek, czy specjalistę" - podsumowuje specjalista chorób wewnętrznych, hematologii i transplantologii klinicznej prof. Grzegorz Basak, współzałożyciel Fundacji Saventic. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum