2 miliardy złotych na szpitale pediatryczne. Niedzielski: rozważamy, by tę alokację zwiększyć

Autor: KM • Źródło: Rynek Zdrowia22 sierpnia 2022 13:10

Podczas poniedziałkowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział alokację w wysokości 2 miliardów złotych na szpitale pediatryczne.

2 miliardy złotych na szpitale pediatryczne. Niedzielski: rozważamy, by tę alokację zwiększyć
Minister zdrowia Adam Niedzielski. Fot. PAP/Tomasz Gzell
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w poniedziałek 22 sierpnia o rozszerzeniu listy leków refundowanych. Roczna wysokość refundacji leku zolgensma w leczeniu SMA jest szacowana na 300 mln złotych
  • Nie zdradził jednak dokładnej wynegocjowanej ceny leku, powołując się na tajemnicę handlową
  • Dotychczasowe koszty leczenia większej liczby pacjentów nusinersenem wynoszą około 200 mln zł rocznie
  • Rozpoczęcie refundowanej terapii zolgensmą jest planowane jeszcze w tym roku
  • Do rządowych wydatków dojdą 2 miliardy złotych na szpitale pediatryczne

300 mln rocznie na terapię zolgensmą

Jak mówił minister zdrowia Adam Niedzielski, koszty terapii lekiem zolgensma są objęte tajemnicą handlową, jednak rocznie rząd planuje przeznaczać ok. 300 mln zł na refundację tego leku z Funduszu Medycznego. Minister dodał, że koszty leczenia większej liczby pacjentów nusinersenem obecnie wynoszą ok. 200 mln zł rocznie, ale zaznaczył, że jest to terapia ciągła, czyli trwająca całe życie.

Niedzielski zaznaczył, że w ramach Funduszu rząd planuje również inne wydatki. - Jeżeli ktoś analizuje sytuację Funduszu Medycznego, to należy zdawać sobie sprawę, że są dwie kategorie: jedna kategoria to są pieniądze wydatkowane, a druga - pieniądze zakontraktowane.

- W przypadku refundacji leku, czy tego, co w bardzo dużym stopniu też pochłania środki Funduszu, bo to jest zdaje się ponad 700 milionów w tym roku - mówię tutaj o finansowaniu nadwykonań w zakresie pediatrii - to pieniądze, które na bieżąco schodzą ze stanu Funduszu - przyznał.

2 miliardy złotych na szpitale pediatryczne

Minister dodał, że oprócz tego w najbliższym czasie - bo już we wrześniu -  w porozumieniu z Kancelarią Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zostanie ogłoszona decyzja w sprawie rozstrzygnięcia konkursu na inwestycje w szpitale pediatryczne, gdzie alokacja, czyli wielkość środków przypisanych, wynosi 2 miliardy złotych. Zaznaczył, że to nie oznacza wydatkowania na raz całej tej kwoty, ponieważ pieniądze te "będą systematycznie wydatkowane, tak jak będą realizowane inwestycje".

- W tej chwili rozważamy decyzję, żeby tę alokację zwiększyć, bo pojawiło się dużo ciekawych wniosków i dofinansowanie sektora pediatrycznego na pewno ma ogromne znaczenie - przyznał Niedzielski.

- W związku z tym, myśląc o tym, jaki mamy stan Funduszu w tej chwili, trzeba by było zadać sobie pytanie, czy to jest stan dotyczący bieżących przepływów gotówkowych, czy stan dotyczący potencjalnie zakontraktowanych środków. W tej chwili  zabezpieczenie na finansowanie alokacji też jest zapewnione - poinformował minister. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum