Zanieczyszczenie powietrza dwutlenkiem azotu wpływa na większą śmiertelność z powodu COVID-19?

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 20 kwietnia 2020 21:46

Zanieczyszczenie dwutlenkiem azotu (NO2) może być jednym z najważniejszych czynników przyczyniających się do śmierci spowodowanej przez COVID-19 - poinformował w poniedziałek, 20 kwietna serwis worldometers.info.

Zanieczyszczenie powietrza dwutlenkiem azotu wpływa na większą śmiertelność z powodu COVID-19?
Czy to jedna z przyczyn większej śmiertelności? Fot. Archiwum

Badanie opublikowane 11 kwietnia 2020 r. dotyczyło oceny poziomów dwutlenku azotu (NO 2) jako czynnika przyczyniającego się do śmierci osób zakażonych koronawirusem w celu wyjaśnienia przestrzennej zmienności przypadków śmiertelnych w 66 regionach administracyjnych w czterech krajach europejskich.

- Wyniki pokazują, że spośród 4443 przypadków śmiertelnych 3487 (78 proc.) miało miejsce w pięciu regionach położonych w północnych Włoszech i środkowej Hiszpanii. Ponadto te same pięć regionów wykazuje najwyższe stężenia NO2 w połączeniu z przepływem powietrza w dół, co uniemożliwia skuteczne rozproszenie powietrza. Wyniki te wskazują, że długotrwałe narażenie na to zanieczyszczenie może być jednym z najważniejszych czynników przyczyniających się do śmierci spowodowanej wirusem COVID-19 w tych regionach i być może na całym świecie - czytamy na stronie worldometers.info

Badania wykazują, że spośród tej liczby, aż 83 proc. wszystkich ofiar śmiertelnych (3701 przypadków) miało miejsce w regionach, w których maksymalne stężenie NO2 było powyżej 100 μmol / m2; 15,5 proc. (691 przypadków) wystąpiło w regionach, w których maksymalne stężenie NO2 wynosiło od 50 do 100 μmol / m2; a 1,5 proc. wszystkich ofiar śmiertelnych (51 przypadków) miało miejsce w regionach, w których maksymalne stężenie NO2 wynosiło poniżej 50 μmol / m2.

Jednocześnie eksperci zwracają uwagę, że istnieją też inne czynniki, takie jak większa gęstość zaludnienia lub wyższy wskaźnik podróży międzynarodowych, które są również typowymi cechami obszarów miejskich, oprócz wyższego poziomu zanieczyszczenia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum