WHO zapowiada przygotowanie wytycznych w sprawie edycji genów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 grudnia 2018 19:55

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegła w poniedziałek (3 grudnia), że edycja genów "może mieć niezamierzone konsekwencje"; WHO powołuje ekipę ekspertów, którzy przestudiują etyczne i społeczne aspekty tego zagadnienia oraz kwestie bezpieczeństwa i opracują wytyczne.

- Edycja genów może mieć niezamierzone konsekwencje, to niezbadany obszar i sprawę trzeba potraktować poważnie - uważa szef WHO. Fot. Archiwum

- Edycja genów może mieć niezamierzone konsekwencje, to niezbadany obszar i sprawę trzeba potraktować poważnie - oświadczył dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

- WHO zbiera ekipę ekspertów, będziemy pracować z państwami członkowskimi, by uczynić wszystko co w naszej mocy, aby zapewnić, że wszelkie kwestie - czy to etyczne, społeczne, czy też kwestie bezpieczeństwa - (zostaną wyjaśnione), zanim dokonana zostanie jakakolwiek manipulacja - cytuje agencja Reuters szefa WHO.

W czwartek (29 listopada) ministerstwo nauki i technologii ChRL nakazało zawieszenie badań zespołu naukowca He Jiankuia, który oburzył społeczność akademicką twierdzeniem, że zmodyfikował geny urodzonych niedawno bliźniaczek. Ogłosił, że w listopadzie w Chinach urodziły się pierwsze na świecie dzieci o zmodyfikowanych genach, nazywane przez niego pseudonimami Lulu i Nana. Zmiana, dokonana w embrionach metodą CRISPR/Cas9, miała polegać na usunięciu genu CCR5 i tym samym zapewnieniu dzieciom odporności na zarażenie wirusem HIV.

Twierdzenia He, które nie zostały jak dotąd niezależnie zweryfikowane, wywołały powszechne oburzenie. Na naukowca spadła krytyka ze strony chińskich i zagranicznych uczonych.

He uważa, że wyniki jego badań mogą pomóc milionom osób obarczonych chorobami genetycznymi. Ogłosił, że zamierza monitorować dzieci przez 18 lat, a także później, jeśli wyrażą na to zgodę.

Na filmie zamieszczonym w internecie He oświadczył, że jego zdaniem inżynieria genetyczna "jest i powinna pozostać technologią leczniczą".

- Podnoszenie ilorazu inteligencji czy wybieranie koloru włosów albo oczu nie jest czymś, co robi kochający rodzic. To powinno być zakazane - zaznaczył.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum