Specjaliści: stres odpowiada za 70 proc. wizyt lekarskich

Autor: limanowa.in/Rynek Zdrowia • • 30 września 2019 11:53

Za co najmniej 70 proc. wszystkich wizyt u lekarzy odpowiadają dolegliwości i choroby związane z silnym, przewlekłym stresem - twierdzą eksperci i radzą, co zrobić, by nauczyć się nad nim panować.

Specjaliści: stres odpowiada za 70 proc. wizyt lekarskich
FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

Jak podaje dr Stanisław Gołba, specjalista chorób wewnętrznych i ordynator Szpitala Miejskiego nr 1 w Katowicach, ponad 40 proc. wszystkich osób dorosłych w krajach rozwiniętych cierpi z powodu niepożądanych działań stresu, a dolegliwości z nim związane stanowią 70-80 proc. wszystkich powodów wizyt u lekarzy osób w wieku produkcyjnym.

Z kolei eksperci z amerykańskiego Kansas State University szacują, że nawet 85 proc. wizyt u lekarzy jest spowodowanych dolegliwościami, do których przyczynił się stres.

Dane te nie są zaskoczeniem dla lekarzy czy psychologów, według których rosnący odsetek wizyt lekarskich powiązanych ze stresem jest znakiem naszych czasów. Jak podaje dr Agnieszka Jarosz, lekarz internista, ekspert Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej wpływ na rozwój chorób cywilizacyjnych z jednej strony miały gwałtowne przemiany społeczno-gospodarcze, jakie dokonały się w Polsce w ciągu ostatnich 20 lat, a z drugiej rewolucja technologiczna.

Wśród tych dolegliwości należy wymienić: nadciśnienie tętnicze, zespół jelita drażliwego czy ogólne osłabienie organizmu. Ale nie tylko. Silny i przewlekły stres obniża też naszą odporność, co skutkuje zwiększoną podatnością na infekcje. Ponadto może też nasilać przebieg wielu chorób lub wywoływać ich nawrót np. astma, alergie.

Więcej: limanowa.in

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum