Przygaszone światło w nocy zwiększa ryzyko przerzutów raka piersi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 marca 2019 10:05

Ekspozycja na przygaszone światło w nocy może przyczyniać się do przerzutów raka piersi do kości - wykazały badania prowadzone na myszach.

Przygaszone światło w nocy zwiększa ryzyko przerzutów raka piersi
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Naukowcy zaprezentowali ich wyniki podczas dorocznego zjazdu Towarzystwa Endokrynologicznego (ENDO 2019), który odbywa się w dniach 23-26 marca br. w Nowym Orleanie (USA).

Naukowcy z Tulane University w Nowym Orleanie przeprowadzili badania na myszach stanowiących model raka piersi. Przez 12 godzin dziennie wszystkie myszy przebywały w naświetlonych pomieszczeniach. Jedna grupa przez kolejne 12 godzin przebywała w ciemności, dzięki czemu w ich organizmach wytwarzany był odpowiednio wysoki poziom melatoniny. Druga grupa spędzała kolejne 12 godzin w przygaszonym świetle, które hamowało produkcję melatoniny.

Podczas eksperymentów wykorzystywano światło o sile mniejszej niż ta, którą emituje smartfon.

Naukowcy zaobserwowali, że myszy, które w nocy przebywały w przygaszonym świetle miały znacznie większe guzy i więcej uszkodzeń kości w wyniku przerzutów niż myszy, które przebywały w ciemności.

- Te wyniki wskazują, że bardzo istotne jest zapewnienie prawidłowej produkcji melatoniny w nocy dla hamowania rozwoju raka piersi i zapobiegania przerzutom. Wiele pacjentek z rakiem piersi w godzinach nocnych ma kontakt z przygaszonym światłem - w wyniku bezsenności, stresu, korzystania w sypialni ze smartfonów czy pracy zmianowej - mówi autor dr Muralidharan Anbalagan

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum