Powstał nowy, silny lek przeciwbólowy. Ma "znikome efekty uboczne" i nie uzależnia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 listopada 2016 13:55

Środek przeciwbólowy został opracowany przez portugalskich naukowców na bazie substancji pozyskanej z bezkręgowców morskich. Analgetyk ma pomagać w bólu chronicznym, a jednocześnie nie uzależniać, jak w przypadku opioidów.

Trwające od ponad sześciu lat badania przeszły już fazę laboratoryjną, podczas której stwierdzono, że środek działa skutecznie jako analgetyk na ból chroniczny. Fot. Archiwum

Prace nad skomercjalizowaniem nowatorskiej substancji prowadzą naukowcy z biotechnologicznej spółki Sea4us z Algarve oraz chemicy z Uniwersytetu Nowego w Lizbonie. Póki co portugalscy badacze nie chcą ujawnić nazwy bezkręgowców, z których pozyskiwany jest środek przeciwbólowy.

Jak poinformował Pedro Lima, biolog wchodzący w skład zespołu badawczego, analgetyk opracowany został na bazie substancji pochodzącej z organizmów morskich wyłowionych w pobliżu portu Sines, w południowo-zachodniej Portugalii.

- Zidentyfikowaliśmy już substancję, która ma silne działanie przeciwbólowe - powiedział Pedro Lima.

Naukowiec poinformował, że trwające od ponad sześciu lat badania przeszły już fazę laboratoryjną, podczas której stwierdzono, że środek działa skutecznie jako analgetyk na ból chroniczny.

- Jesteśmy już w zaawansowanej fazie naszego projektu badawczego. Rozpoczęliśmy już prace nad wyborem najlepszej metody do masowej produkcji leku przeciwbólowego. Chcemy, aby był on dostępny dla wszystkich pacjentów - dodał Lima.

Portugalski badacz przyznał, że projekt rozwijany przez Sea4us i Uniwersytet Nowy w Lizbonie jest pionierskim z uwagi na fakt, że nigdy jeszcze nie pozyskano z organizmów morskich skutecznego analgetyku. Zdradził, że trwają już prace nad stworzeniem syntetycznego substytutu środka pozyskiwanego z bezkręgowca morskiego, aby przy masowej produkcji leku chronić przed wyginięciem ten gatunek.

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ból chroniczny dotyka około 30 proc. ludzi na świecie. Jego uśmierzenie nie jest w ich przypadku możliwe bez wystąpienia efektów ubocznych.

- Nasz lek będzie miał znikome efekty uboczne, i w przeciwieństwie do opioidów nie będzie uzależniał pacjenta. Działanie środka będzie bazować na stymulowaniu jednej z protein zlokalizowanych w zwojach nerwowych usytuowanych poza kręgosłupem - dodał portugalski uczony.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum