Polsko-amerykańska grupa badawcza poszukuje grzybów, które leczą nowotwory

Autor: Gazeta Współczesna/Rynek Zdrowia • • 04 lipca 2016 09:56

Naukowcy z Politechniki Białostockiej i amerykańskiego Uniwersytetu Missisipi wspólnie zbierają i badają grzyby, które występują wyłącznie w Puszczy Białowieskiej. Uważają, że mogą one posłużyć do produkcji leków naturalnych, zwalczających wiele chorób nowotworowych.

Polsko-amerykańska grupa badawcza poszukuje grzybów, które leczą nowotwory
W Puszczy Białowieskiej poszukują grzybów, które leczą nowotwory. Fot. Archiwum

W Puszczy Białowieskiej rosną bardzo rzadkie gatunki grzybów, także te niespotykane nigdzie indziej na świecie. Polsko-amerykańska grupa naukowców uważa, że mogą one posłużyć do produkcji leków pomocnych w walce z nowotworami. Pierwsze wyniki pozytywnie zaskakują. Możliwe, że to właśnie dzięki unikalnej roślinności Puszczy Białowieskiej powstaną leki na wiele chorób cywilizacyjnych.

Polsko-amerykański projekt badawczy wpisuje się w ogólnoświatową tendencję do badań nad takim wykorzystaniem grzybów. Jak wyjaśnia prof. Lech Chyczewski, rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, zawarte w wyciągach z grzybów substancje chemiczne, które działają leczniczo, w naturze często występują w niewielkim stężeniu. Ale znając ich skład chemiczny, można uzyskać większe stężenia, które będzie efektywne w leczeniu.

Więcej: www.wspolczesna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum