Pewne zaburzenia umysłowe mogą być dziedzictwem neandertalczyków...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 sierpnia 2017 13:30

Niektóre zaburzenia umysłowe mogą być genetycznym dziedzictwem po naszych wymarłych krewniakach - neandertalczykach. Wyniki badania na ten temat ogłoszono na łamach pisma ''Scientific Reports''.

Pewne zaburzenia umysłowe mogą być dziedzictwem neandertalczyków...
Wpływy neandertalskich genów widoczne są np. w częściach mózgu, które związane są posługiwaniem się narzędziami. Fot. Archiwum

Na niektóre obszary naszego mózgu związane z zaburzeniami umysłowymi, takimi jak schizofrenia i spektrum zaburzeń autyzmu, mogły oddziaływać geny odziedziczone po naszych wymarłych krewniakach - neandertalczykach.

Wiadomo, że ludzie po "wyjściu" z Afryki krzyżowali się sporadycznie z neandertalczykami. Do dzisiaj w ludzkim genomie zachowało się kilka procent genów neandertalskich. Jak dowodzą naukowcy z National Institute of Mental Health (USA) - w badaniu przeprowadzonym na grupie 221 uczestników - geny mogą oddziaływać na funkcjonowanie naszego mózgu.

Pozytywne wpływy neandertalskich genów widoczne są np. w tych częściach mózgu, które związane są posługiwaniem się narzędziami oraz widzeniem i lokalizowaniem przedmiotów - wyjaśnia badaczka, Karen Berman.

Jednak, jak sugerują badania mózgu prowadzone za pomocą rezonansu magnetycznego, te korzyści mogą wiązać się ze stratami poznawczymi odnoszącymi się do sfery społecznej.

Neandertalskie geny, które pomagają w postrzeganiu wzrokowym, mogą nieść deficyty, które przyczyniają się do powstania schizofrenii oraz autyzmu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum