Osoby z łagodnymi objawami COVID-19 zakażają nie dłużej niż ok. 10 dni

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 października 2020 08:55

Przy łagodnych objawach, SARS-CoV-2 można przekazać innym przez czas nie dłuższy niż ok. 10 dni, ale przy ciężkim przebiegu - nawet przez 20 dni - wynika z analizy kilkudziesięciu badań na ten temat przeprowadzonej przez badaczy z USA.

Im łagodniejsze objawy choroby tym krótszy czas zakażania innych Fot. Archiwum

Naukowcy z Oregon Health & Science University (OHSU) przejrzeli 77 badań, aby określić, jak długo osoby zakażone koronawirusem zakażają innych. 59 z uwzględnionych badań nich było opublikowanych w recenzowanych pismach.

Według analizy opisanej na łamach "Infection Control and Hospital Epidemiology" osoby z łagodnymi objawami zarażają nie dłużej niż ok. 10 dni, a przechodzące chorobę ciężko - nawet do 20 dni.

- Mimo, że ludzie mogą przekazywać wirusa przez dłuższy czas, badania, które przeanalizowaliśmy pokazały, że żywy wirus wskazujący na zakażalność był wykrywany tylko do 9 dni u osób z łagodnymi objawami - podkreśla prof. Monica Sikka z OHSU.

Rezultaty te zgadzają się z obecnymi zaleceniami amerykańskich Centers for Disease Control and Prevention odnośnie czasu, jaki zainfekowane osoby powinny spędzić w izolacji - zwracają uwagę autorzy.

- Wykrycie wirusowego RNA może nie być skorelowane z zakażalnością, ponieważ dostępne dane na temat kultur wirusowych wskazują na krótszy czas rozprzestrzeniania wirusa. Potrzebne są dodatkowe dane, aby określić czas przekazywania aktywnego wirusa i skutki dla ryzyka transmisji choroby - twierdzą autorzy opracowania.

- Choć pozytywne wyniki testów opartych na metodzie PCR mogą się utrzymywać przez dłuższy czas, dane odnośnie wirusowych kultur wskazują, że wirus jest zwykle aktywny krócej - dodają.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum