×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Niesporczaki pomogą ratować ludzkie życie. Mają bardzo przydatne dla medycyny zdolności

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP28 marca 2023 11:31

Naukowcy znaleźli sposób, żeby wykorzystać niezwykłe zdolności znanych z ekstremalnej odporności niesporczaków. Białka tych zwierząt mają pozwolić na łatwe przechowywanie wrażliwych leków bez lodówek. W pierwszej kolejności badacze stabilizują leki przeciw hemofilii.

Niesporczaki pomogą ratować ludzkie życie. Mają bardzo przydatne dla medycyny zdolności
Białka niesporczaków pomogą konserwować wrażliwe leki Fot. AdobeStock
  • Niesporczaki to mierzące pół milimetra zwierzęta znane z niesłychanej wytrzymałości
  • Mogą przetrwać całkowite wysuszenie, ochłodzenie niemal do zera bezwzględnego, podgrzanie do temperatury 150 st. C, czy poddanie radiacji w dawce tysiące razy większej niż ta, która uśmierciłaby człowieka
  • Naukowcy z University of Wyoming (USA) znaleźli sposób, aby wykorzystać niezwykłe zwierzę do stabilizowania wrażliwych, łatwo degradujących się leków, w tym stosowanych w terapii hemofilii

 

Niesporczaki pomogą ratować ludzkie życie. Mają bardzo przydatne dla medycyny zdolności

Niesporczaki to mierzące pół milimetra zwierzęta znane z niesłychanej wytrzymałości. Mogą przetrwać całkowite wysuszenie, ochłodzenie niemal do zera bezwzględnego, podgrzanie do temperatury 150 st. C, czy poddanie radiacji w dawce tysiące razy większej niż ta, która uśmierciłaby człowieka. Mogą nawet przetrwać w kosmicznej próżni.

Naukowcy z University of Wyoming (USA) znaleźli sposób, aby wykorzystać niezwykłe zwierzę do stabilizowania wrażliwych, łatwo degradujących się leków, w tym stosowanych w terapii hemofilii.

Substancje takie trzeba zwykle przechowywać w lodówce lub zamrażarce, a to skutkuje problemami w transporcie i ogranicza dostęp do nich w krajach trzeciego świata. Do takich związków należy VIII czynnik krzepliwości krwi, który podaje się osobom z hemofilią, aby zapobiegać masowym krwawieniom.

- W słabo rozwiniętych rejonach świata, w czasie naturalnych katastrof, lotów kosmicznych czy na wojnie dostęp do lodówek i zamrażarek oraz do prądu jest ograniczony. Często oznacza to, że ludzie potrzebujący dostępu do czynnika krzepliwości VIII nie dostają go  - wyjaśnia prof. Thomas Boothby, autor publikacji, która ukazała się w piśmie "Scientific Reports" (Natural and engineered mediators of desiccation tolerance stabilize Human Blood Clotting Factor VIII in a dry state).

Białka niesporczaków pomogą konserwować wrażliwe leki

Dzięki nowemu pomysłowi lek pozostaje stabilny nawet w wysokich temperaturach czy po wielokrotnym suszeniu i nawadnianiu.

- Nasza praca pokazuje, że czynnik VIII oraz, prawdopodobnie inne leki można stabilizować. Dzięki białkom pochodzącym od niesporczaka można je przechowywać w wysuszonej postaci, w pokojowej a nawet w podwyższonej temperaturze. Oznacza to dostępność do ratujących życie leków dla każdego, w dowolnym miejscu - dodaje.

Naukowcy próbowali wykorzystać dwie substancje pochodzące od mikroskopijnego zwierzęcia - cukier o nazwie trehaloza oraz białko CAHS D. Najskuteczniejsze okazało się białko.

W podobny sposób chcą stabilizować także inne farmaceutyki biologiczne (pochodzące z organizmów żywych), takie jak szczepionki, przeciwciała, preparaty krwiopochodne, a nawet komórki macierzyste.

- Badanie to pokazuje, że metody suchego przechowywania mogą skutecznie chronić biologiczne leki. Oznacza to wygodny i ekonomiczny sposób stabilizowania ratujących życie substancji  - stwierdza prof. Boothby.

- Pomoże to nie tylko inicjatywom wspierającym rozwijające się części świata, ale także ułatwi stworzenie bezpiecznej i produktywnej ekonomii kosmicznej polegającej na nowych technologiach uniezależniających nas od chłodzenia przechowywanych leków, jedzenia i innych biocząsteczek - dodaje.

Naukowcy liczą też na to, że ich wynalazek pomoże stworzyć nowe odmiany roślin uprawnych, które będą odporniejsze na trudne warunki.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze