Naukowcy opracowali algorytm, który wykrywa demencję na wiele lat przed wystąpieniem objawów

Autor: PAP • Źródło: PAP16 sierpnia 2021 06:55

Naukowcy opracowali algorytm, który wykrywa demencję na wiele lat przed wystąpieniem objawów. Wyniki badań opublikowane zostały „NeuroImage: Clinical”.

Naukowcy opracowali algorytm, który wykrywa demencję na wiele lat przed wystąpieniem objawów
Naukowcy opracowali algorytm, który wykrywa demencję Fot. AdobeStock
  • Sztuczna inteligencja pomoże w diagnozowaniu demencji? Owszem
  • Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali algorytm wykrywający wczesne zmiany w mózgu, zwiastujące demencję.
  • Ich wnioski opublikowane zostały w piśmie „NeuroImage: Clinical”.

Naukowcy opracowali algorytm, który wykrywa demencję

Molekularne i strukturalne zmiany w mózgu następują zazwyczaj wiele lat przed pojawieniem się pierwszych objawów. Diagnozowanie demencji może jednak zająć miesiące, a nawet lata i związane jest z kilkukrotnym wykonywaniem tomografii i rezonansu magnetycznego mózgu.

Stworzony przez badaczy system analizował obrazy mózgu pacjentów, u których rozwinęła się choroba Alzheimera, a następnie uczył się rozpoznawać charakterystyczne zmiany strukturalne. Gdy porównano rezultaty z wynikami standardowych testów pamięciowych, okazało się, że algorytm był w stanie wskazać prawidłowo osoby z chorobą Alzheimera.

Dotychczas w badaniach wzięło udział 80 osób. W przypadku pacjentów z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi algorytm był w stanie z ponad 80-procentową dokładnością wskazać osoby, u których rozwinie się choroba Alzheimera oraz jak szybko postępować będzie pogarszanie się funkcji poznawczych.

"Nauczyliśmy system rozpoznawać bardzo wczesne oznaki demencji"

- Nauczyliśmy system rozpoznawać bardzo wczesne oznaki demencji jedynie na podstawie wzorców utraty objętości istoty szarej w mózgu. Gdy dane te zestawi się z wynikami standardowych testów funkcji poznawczych, można przewidzieć tempo postępowania choroby. Udało się nawet zidentyfikować osoby, które nie przejawiały jakichkolwiek objawów, a mimo to w późniejszym czasie rozwinęła się u nich demencja - mówi prof. Zoe Kourtzi, autorka badań (DOI: 10.1016/j.nicl.2020.102199).

- Wczesne wykrycie demencji jest ważne z wielu powodów. Badania kliniczne, podczas których testowane są potencjalne leki, często kończą się niepowodzeniem, gdyż po wystąpieniu u pacjenta objawów może być już za późno na dokonanie istotnych zmian. Wcześniejsza identyfikacja osób z pierwszymi zmianami w mózgu mogłaby pomóc opracować nowe leki na demencję - podkreślają autorzy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum