Naukowcy: dzieci powyżej 10. roku życia zarażają koronawirusem jak dorośli

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 20 lipca 2020 09:40

Badanie przeprowadzone w Korei Południowej na grupie prawie 65 tysiącach osób sugeruje, że otwieranie szkół w ramach ''odmrażania'' życia społecznego może doprowadzić do nowej fali epidemii.

Naukowcy: dzieci powyżej 10. roku życia zarażają koronawirusem jak dorośli
Odkrycie sugeruje, że ponowne otwarcie szkół może doprowadzać w danych społecznościach do powstawania ognisk infekcji. FOT. Elizabeth Albert/Flickr (CC BY 2.0)

Jak wykazali naukowcy, dzieci poniżej 10. roku życia znacznie rzadziej zakażają koronawirusem innych niż dorośli. Natomiast dzieci pomiędzy 10 a 19 rokiem życia lat rozprzestrzeniają zakażenie równie ''skutecznie'', jak osoby dorosłe. Odkrycie sugeruje, że ponowne otwarcie szkół może doprowadzać w danych społecznościach do powstawania ognisk infekcji.

Kilka badań z Europy i Azji sugerowało dotąd, że małe dzieci są mniej podatne na zakażenie i rozprzestrzenianie wirusa. Jednak większość z tych badań była przeprowadzana na małej liczbie osób. Jak zauważył dr Ashish Jha, dyrektor Harvard Global Health Institute, nowe badanie, wykonane starannie i na bardzo dużej populacji zmienia ten obraz.

Naukowcy z Korei Południowej zidentyfikowali 5706 osób, które jako pierwsze zgłosiły objawy Covid-19, między 20 stycznia a 27 marca, gdy szkoły były już zamknięte, a następnie prześledzili 59 073 kontaktów tych osób.

Wyniki badania są niepokojące dla starszych dzieci. Naukowcy wykazali, że nastolatki statystycznie nawet z większym prawdopodobieństwem zakażają innych, niż dorośli. Zastrzegają, że może to wynikać z zachowań dzieci, niekoniecznie w odpowiednim stopniu dbających o higienę.

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum