Interferon beta może zmniejszać ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 lipca 2020 12:15

Podawany dooskrzelowo preparat zawierający interferon beta może zmniejszać o 79 proc. ryzyko wystąpienia zagrażającej życiu postaci COVID-19 - wynika z badania, o którym informuje Reuters.

Interferon beta może zmniejszać ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19
Badanie obejmowało 101 pacjentów z COVID-19 przyjętych do dziewięciu szpitali. Fot. Shutterstock

Interferon beta to naturalnie występujące białko wytwarzane przez komórki ssaków, na przykład fibroblasty i makrofagi. Wykazuje (między innymi) działanie przeciwwirusowe. Niektóre objawy chorobowe, takie jak gorączka czy bóle mięśni są spowodowane wytwarzaniem interferonu podczas infekcji. Preparaty interferonu beta stosowane były dotychczas głównie w leczeniu stwardnienia rozsianego (SM). Koronawirus wydaje się hamować wytwarzanie naturalnego interferonu beta.

Jak ogłosiła w poniedziałek (20 lipca)  firma Synairgen Plc, przeprowadzone w Wielkiej Brytanii badania kliniczne wykazały, że zawierający interferon beta preparat SNG001 zmniejsza o 79 proc. ryzyko ciężkiego (zwykle wymagającego stosowania respiratora) przebiegu COVID-19. Średni czas spędzony przez pacjenta w szpitalu skrócił się wskutek jego stosowania z 9 do 6 dni.

Badanie obejmowało 101 pacjentów z COVID-19 przyjętych do dziewięciu szpitali - podaje BBC. Części z nich podawano do płuc w postaci aerozolu zawierający interferon beta preparat SNG001, pozostałym - placebo.

To na razie wstępne wyniki badań. Nie zostały na razie opublikowane w prasie fachowej. Konieczne są badania z udziałem większej liczby pacjentów, ale wstępne wyniki eksperci uznali za bardzo obiecujące.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum