Hodowla ludzkich narządów w świni szansą transplantologii?

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 24 maja 2018 10:55

Świnia może być potencjalnym dawcą ludzkiej trzustki czy wątroby. Naukowcy z Japonii przekonują, że są w stanie wyhodować w świńskim organizmie ludzkie organy i w ten sposób zrewolucjonizować medycynę.

Hodowla ludzkich narządów w świni szansą transplantologii?
Hodowla ludzkich „części zamiennych” w organizmie świni? Brzmi tyleż obiecująco, co i dyskusyjnie. Fot. PTWP

W laboratorium hodowla takich „części zamiennych” wygląda następująco: z DNA zarodka świni naukowcy usuwają geny odpowiedzialne na przykład za rozwój trzustki. To miejsce wypełniają ludzkimi komórkami macierzystymi zmodyfikowanymi tak by wykształciły konkretny organ. Zarodek przez niecałe cztery miesiące rozwija się w ciele maciory, a świnia, która przyjdzie na świat rodzi się z ludzką trzustką.

Metoda, o które mowa jest bardzo obiecująca. Pracowali nad nią także Amerykanie. Na początku z powodzeniem testowano ją na myszach i szczurach, później owcach i świniach. Te ostatnie okazały się idealnymi "inkubatorami" dla ludzkich narządów.

Zwierzęta z wyhodowanymi ludzkimi narządami mogłyby stanowić bank dawców.

Jak ocenia profesor Zbigniew Włodarczyk, kierownik Kliniki Transplantologii i Chirurgii Ogólnej w Bydgoszczy, badania prowadzone w Japonii i USA to dobry kierunek i szansa dla transplantologii. Jednak naukowe plany budzą sporo kontrowersji wśród bioetyków i obrońców praw zwierząt.

Więcej: www.tvn24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum