Cukrzyca matki zwiększa ryzyko autyzmu u dziecka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 czerwca 2018 21:45

Cukrzyca typu 1, typu 2 oraz cukrzyca ciążowa wiążą się z podwyższonym ryzykiem zaburzeń ze spektrum autyzmu u dziecka - informuje "Journal of the American Medical Association" (JAMA).

Nowością jest zaobserwowanie takiego związku w przypadku cukrzycy typu 1 Fot. materiały prasowe (zdjęcie ilustracyjne)

Badania obserwacyjne przeprowadził zespół dr Anny H. Xiang z Kaiser Permanente Southern California w Pasadenie. Analizowane dane dotyczyły 419 425 dzieci urodzonych od 28 do 44 tygodnia ciąży w latach 1995-2012.

Jak się okazało, zarówno rozpoznana wcześniej u matki cukrzyca typu 1 i 2, jak i cukrzyca ciążowa (GDM) zdiagnozowana przed 26 tygodniem ciąży, wiązały się z podwyższonym (w porównaniu z dziećmi matek bez cukrzycy) ryzykiem zaburzeń ze spektrum autyzmu. O ile wcześniejsze badania wskazywały już na związek autyzmu z cukrzycą typu 2 i ciążową, nowością jest zaobserwowanie takiego związku w przypadku cukrzycy typu 1.

Badanie wykazało, że zarówno większe nasilenie objawów istniejącej cukrzycy u matki, jak i wcześniejsze (przed III trymestrem) wystąpienie cukrzycy ciążowej wydawały się wiązać z podwyższonym ryzykiem zaburzeń ze spektrum autyzmu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum