×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Cukrzyca matki zwiększa ryzyko autyzmu u dziecka

Autor: PAP/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 25 czerwca 2018 21:45

Cukrzyca typu 1, typu 2 oraz cukrzyca ciążowa wiążą się z podwyższonym ryzykiem zaburzeń ze spektrum autyzmu u dziecka - informuje "Journal of the American Medical Association" (JAMA).

Cukrzyca matki zwiększa ryzyko autyzmu u dziecka
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Badania obserwacyjne przeprowadził zespół dr Anny H. Xiang z Kaiser Permanente Southern California w Pasadenie. Analizowane dane dotyczyły 419 425 dzieci urodzonych od 28 do 44 tygodnia ciąży w latach 1995-2012.

Jak się okazało, zarówno rozpoznana wcześniej u matki cukrzyca typu 1 i 2, jak i cukrzyca ciążowa (GDM) zdiagnozowana przed 26 tygodniem ciąży, wiązały się z podwyższonym (w porównaniu z dziećmi matek bez cukrzycy) ryzykiem zaburzeń ze spektrum autyzmu. O ile wcześniejsze badania wskazywały już na związek autyzmu z cukrzycą typu 2 i ciążową, nowością jest zaobserwowanie takiego związku w przypadku cukrzycy typu 1.

Badanie wykazało, że zarówno większe nasilenie objawów istniejącej cukrzycy u matki, jak i wcześniejsze (przed III trymestrem) wystąpienie cukrzycy ciążowej wydawały się wiązać z podwyższonym ryzykiem zaburzeń ze spektrum autyzmu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum