Ból pleców u nastolatków ma związek z innymi problemami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 września 2018 16:39

Ból pleców u nastolatków ma związek z problemami psychicznymi oraz ryzykownymi zachowaniami, w tym z piciem i paleniem - informuje „Journal of Public Health”.

Fot. archiwum

W okresie dojrzewania często występują bóle mięśniowo - szkieletowe (dotyczące kości, stawów czy mięśni), w szczególności bóle pleców. Chociaż zwykle są lekceważone, odpowiadają za znaczną część wizyt u lekarza, nieobecności w szkole i mogą kolidować z codziennymi zajęciami.

Chcąc sprawdzić, czy bóle pleców mają związek z innymi problemami młodzieży, zespół prof. Stevena Kampera z University of Sydney w Australii przeanalizował dane zebrane od około 6500 nastolatków. Odsetek uczestników zgłaszających palenie, picie alkoholu oraz opuszczanie zajęć w szkole rósł wraz ze wzrostem częstości występowania bólu. Na przykład 14-15-latki, które doświadczały bólu częściej niż raz w tygodniu, 2-3 razy częściej spożywały alkohol lub paliły w miesiącu poprzedzającym ankietę niż ci, którzy odczuwali bóle rzadko lub wcale. Podobnie uczniowie, którzy doświadczali bólu częściej niż raz w tygodniu dwa razy częściej opuszczali zajęcia w szkole. Mniej wyraźny był związek bólu pleców z lękiem i depresją.

Ból pleców i niezdrowe zachowania mogą wywierać wpływ także po osiągnięciu dorosłości, rzutując na stan zdrowia osób, których dotyczyły. Ból pleców może wskazywać na ogólnie słaby stan zdrowia i ryzyko przewlekłych chorób. Rozwijający się mózg jest podatny na negatywne wpływy substancji toksycznych - ich stosowanie we wczesnym okresie dojrzewania może zwiększać ryzyko uzależnień i problemów ze zdrowiem psychicznym w późniejszym życiu.

Zdaniem prof. Kampera zagadnienie wymaga dalszych badań, które pozwoliłyby lepiej zrozumieć przyczyny i skutki bólu pleców wśród nastolatków.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum