×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Badania: zbyt sterylne warunki zwiększają ryzyko wystąpienia białaczki u dzieci?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 01 czerwca 2018 11:49Zaktualizowano: 01 czerwca 2018 11:59

Najnowsze badania ws. ostrej białaczki limfoblastycznej u dzieci wskazują, że na jej rozwój znaczący wpływ ma środowisko w jakim dziecko przebywa na początku swojego życia. Okazuje się, że bytowanie w sterylnych warunkach wcale nie służy zdrowiu.

Badania: zbyt sterylne warunki zwiększają ryzyko wystąpienia białaczki u dzieci?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Według brytyjskich naukowców większości zachorowań na ostrą białaczkę limfoblastyczna określaną skrótem ALL dałoby się uniknąć, gdyby obciążone genetycznie dzieci wychowywały się w mniej czystych domach i miały kontakt z innymi dziećmi.

Jak dowodzą badania, sterylne warunki w pierwszym roku życia dziecka sprawiają, że jego układ odpornościowy nie ma szans rozwinąć się prawidłowo. To zaś czyni je bardziej podatnym na wszelkiego rodzaju infekcje w późniejszym wieku - jeśli organizm nie miał do czynienia z zarazkami, nie potrafi się przed nimi bronić.

W przypadku dzieci z obciążeniem genetycznym to szczególnie groźne. Nawet względnie nieszkodliwy wirus może u nich doprowadzić do przesadnej reakcji układu immunologicznego, który zaczyna produkować znacznie więcej białych krwinek niż to konieczne. To zaś początek białaczki.

Wnioski te to efekt kompleksowych badań prowadzonych przez blisko 30 lata. 

Najważniejszy z nich to przekonanie, że większości przypadków białaczki u dzieci da się uniknąć - "wystawiając" dziecko na kontakt z powszechnie występującymi i niegroźnymi mikrobami.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum