Badania: upał wpływa na wzrost liczby samobójstw

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 18 sierpnia 2018 17:58

Ocieplanie się klimatu powoduje wzrost liczby samobójstw - sugerują badania opublikowane w Nature Climate Change.

Badania: upał wpływa na wzrost liczby samobójstw
Wyniki badania wskazują, że ludzie nie przystosowali się do zmian klimatycznych Fot. Archiwum

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii porównali historyczne dane dotyczące średnich temperatur w Stanach Zjednoczonych i Meksyku z liczbą samobójstw w tych krajach - informuje Rzeczpospolita.

Przeanalizowali także język w ponad pół miliarda wpisów na Twitterze, aby sprawdzić, jak wyższe temperatury wpływają na samopoczucie psychiczne. Badali np., czy tweety pisane w upalne dni zawierają częściej takie słowa, jak „samotny”, „uwięziony” lub „samobójczy”. Znaleźli dowody, że wysokie temperatury powodują zarówno wzrost wskaźnika samobójstw, jak i częstsze używanie depresyjnego języka w mediach społecznościowych.

Wyniki sugerują, że w przypadku wzrostu średniej temperatury o jeden stopień Celsjusza, średnia miesięczna liczba samobójstw w USA wzrosła o 1,5 proc., a w Meksyku o 2,3 proc.

Naukowcy oceniają, że skutki te nie zmniejszają się z upływem czasu, co sugeruje, że ludzie nie przystosowali się do zmian klimatycznych. W związku z tym przewidują, że do 2050 r. ocieplenie klimatu może doprowadzić do dziesiątków tysięcy dodatkowych samobójstw.

Więcej: www.rp.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum