Badania: pole elektromagnetyczne zwiększa ryzyko poronienia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 grudnia 2017 11:18

Promieniowanie pola elektromagnetycznego emitowane przez popularne urządzenia domowe i elektroniczne zwiększa ryzyko poronienia - wynika z najnowszych badań przeprowadzonych w USA przez konsorcjum Kaiser Permanente.

Badania: pole elektromagnetyczne zwiększa ryzyko poronienia
FOT. Fotolia; zdjęcie ilustacyjne

Badania z udziałem 913 kobiet zamieszkałych w obszarze San Francisco w Kalifornii wykazały, że u tych, które wystawione były na większe promieniowanie pola elektromagnetycznego, ryzyko poronienia wzrastało znacznie w stosunku do tych, które miały do czynienia z niższym poziomem promieniowania.

Naukowcy pracujący przy badaniach wskazali, że źródłem szkodliwego promieniowania są nie tylko telefony komórkowe i transmitery sieci bezprzewodowej Wi-Fi, ale też urządzenia elektryczne codziennego użytku - lodówki, suszarki do włosów, żelazka do prasowania ubrań, a także telewizory czy zmywarki.

"Podczas naszych badań znaleźliśmy dowody wskazujące, że ryzyko poronienia rośnie trzykrotnie u kobiet, które wystawione są na silniejsze promieniowanie elektromagnetyczne" - podsumował swoje badania zespół badaczy.

Kobiety uczestniczące w eksperymencie przydzielono do czterech grup zdefiniowanych na podstawie przedziałów promieniowania, na jakie wystawione były w ciągu doby; pierwsza grupa to przedział poniżej dwóch i pół miligaussa (mG) na dobę, druga - pomiędzy 2,5-3,6 mG, trzecia - 3,7-6,2 mG i ostatnia, o najwyższym promieniowaniu, przekraczającym 6,3 miligaussa na dobę.

Naukowcy nie wykazali zwiększenia się ryzyka poronienia dla kobiet, które otrzymywały dawki promieniowania elektromagnetycznego niższe, niż 2,5 miligaussa. Dr De-Kun Li, starszy badacz w zespole Kaiser Permanente zastrzega, że studium badawcze poświęcone wpływowi promieniowania elektromagnetycznego na ciąże to jedno z pionierskich badań tego rodzaju, a świat nauki jest wciąż na początkowym etapie w procesie rozumienia wpływu tego promieniowania na zdrowie człowieka.

Wcześniej w grudniu departament zdrowia publicznego w Kalifornii wydał zestaw wskazówek pomagających walczyć z nadmierną ekspozycją ciała na promieniowanie pola elektromagnetycznego, szczególnie tego, które emitują telefony komórkowe.

Wśród rekomendacji znalazła się m. in. rada, aby telefony komórkowe trzymać z dala od ciała, szczególnie podczas snu, a słuchawki zdejmować, gdy nie są wykorzystywane do wykonywania połączeń. Kalifornijska instytucja zwróciła również uwagę na to, że urządzenia obiecujące blokowanie dostępu fal elektromagnetycznych do ciała mogą narażać użytkowników na paradoksalnie większe promieniowanie.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum