Badania: opracowano "zbiorniczek" na leki, który ma uratować serce po zawale

Autor: Echo Dnia/Rynek Zdrowia • • 16 lipca 2018 11:54

Naukowcy irlandzcy opracowali urządzenie, które podaje leki bezpośrednio do serca. Jest to o tyle istotne, że może zapobiegać niewydolności tego organu i odwracać jej skutki.

Badania: opracowano "zbiorniczek" na leki, który ma uratować serce po zawale
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Therepi - tak nazwano nowy wynalazek - to rodzaj "zbiorniczka" na leki lub komórki macierzyste, umieszczonego na powierzchni serca. Jego zawartość można wielokrotnie uzupełniać, podając odpowiednie specyfiki poprzez samą skórę. Badacze sądzą, że metoda ta zdecydowanie poprawi funkcjonowanie chorego po zawale serca, który stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na całym świecie.

Therepi ma zapobiegać bliznowaceniu serca, które może w efekcie prowadzić do niewydolności tego narządu.

Jak wyjaśniają uczeni urządzenie zostało połączone ze skórą za pomocą odpowiednich rurek. Leki wstrzykuje się do zewnętrznego portu, który został umieszczony pod obojczykiem. To pierwszy wynalazek wspomagający stałe i ukierunkowane leczenie osób z przewlekłymi chorobami serca.

Wyniki badań dotyczacych skuteczności nowego urządzenia opublikowano w czerwcu w międzynarodowym czasopiśmie medycznym "Nature Biomedical Engineering". Stanowią one kulminację czteroletniej współpracy kilku ośrodków w wielu krajach - NUI Galway, Uniwersytetu Harvarda, słynnego amerykańskiego Massachusetts Institute of Technology (MIT), Royal College of Surgeons Ireland oraz Trinity College Dublin.

Więcej: www.echodnia.eu

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum